Turizme, su sporları dopingi

- Su sporlarının yoğun şekilde yapıldığı Muğla'nın Marmaris ilçesinde Kurban Bayramı dolayısıyla yoğunluk yaşandı - Parasailing yapan tatilcilerin, "15 Temmuz'u unutmadık" yazılı kırmızı beyaz renkteki paraşütü ilgi gördü

Turizme, su sporları dopingi
14 Eylül 2016 Çarşamba 18:12

MUĞLA (AA) - Muğla'nın Marmaris ilçesinde turistler su sporlarına yoğun ilgi gösterdi.

Kurban Bayramı dolayısıyla ilçede bulunan tatilciler, parasailing, jet ski, banana, sürat botu, fly fish, ringo, chariot, phantom, wakeboard, water ski, bot, kano ve flyboard gibi su sporu yaparak, güzel vakit geçirmeye çalıştı.

Deniz üstünde paraşütlerle 300 ile 600 metre gökyüzüne yükselen tatilcilerin, "15 Temmuz'u unutmadık" yazılı kırmızı beyaz renkteki paraşütü ilgi gördü.

Kurban Bayramı'nda yerli turistlerin yoğun olduğu ilçedeki 19 su sporu merkezinde yoğunluk yaşanıyor. Merkezlerde turistlere tatilcilerin en fazla ilgi gösterdiği su sporları etkinliğinin ise parasailing adı verilen deniz paraşütleri oldu.

Marmaris Su Sporları Kooperatifi Başkanı Salih Tunç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, en çok ilgi gören paraşütün birine "15 Temmuz'u unutmadık" diye yazdıklarını ve bu paraşütün oldukça ilgi gördüğünü söyledi.

Kooperatif olarak Türkiye'nin yaşadığı talihsiz olayları ve yaşananları kınadıklarını belirten Tunç, Kurban Bayramı'nda yerli ve Arap turistlerin fazla olduğunu anlattı.

Kurban Bayramı'nın oldukça keyifli ve hareketli geçtiğine değinen Tunç, "Su sporları mükemmel bir turizm çeşitliği. Alternatif turizme destek veriyor. Doğanın güzelliğini gösteriyoruz. Adrenalin dolu deniz üstünde doğayla iç içe oluyor tatilciler." dedi.


-"Turizm, barışa ev sahipliği yapıyor"


Muğla Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik de Marmaris'te turizm çeşitliliğine su sporlarının ciddi manada katkı sağladığını vurguladı.

Su sporu yapanların adrenalin yaşarken sahilde güneşlenenlere de keyifli anlar yaşattığını belirten Çelik, "Turizm aynı zamanda uluslararası alanda insanlar arasında yakınlaşmayı var olan ön yargıları kaldırmayı bir barış ortamı yaratmaya da ev sahipliği yapıyor. Bunu değerlendirmek lazım." diye konuştu.

Çelik, Muğla il genelinde 300 su sporları istasyonu olduğunu ifade ederek, her yıl 1,5 milyon insanın bu aktivitelerden faydalandığını anlattı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının ileride birtakım düzenlemeler yapacağını bildiren Çelik, hem sporu yapanların can güvenliğini hem de bu işi yapanların mal güvenliğini daha iyi sağlayacaklarını belirtti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×