Seka Kağıt Müzesi koleksiyonu genişliyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin tarihi dokusunu ve sanayileşme sürecini anlatan SEKA Mehmet Ali Kağıtçı Kağıt Müzesi’ne yeni bir makine eklendi.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 12 bin 345 metrekare alan üzerinde kurulu olan Mehmet...

Seka Kağıt Müzesi koleksiyonu genişliyor
09 Eylül 2017 Cumartesi 10:09

Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin tarihi dokusunu ve sanayileşme sürecini anlatan SEKA Mehmet Ali Kağıtçı Kağıt Müzesi’ne yeni bir makine eklendi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 12 bin 345 metrekare alan üzerinde kurulu olan Mehmet Ali Kağıtçı müzesine getirilen eski cihazlar ile zengin bir koleksiyona sahip oluyor. Seka çalışanlarının çabalarıyla müze bünyesinde katılan koleksiyona hidrolik, pnomatik ve elektronik ölçü aletlerinin ayarlanmasında kullanılan kalibrasyon cihazı eklendi. Seka zamanında ölçü aletleri atölyesinde kullanılan makine güç santrali salonunda sergilenmeye başladı.

18 salondan oluşan Müze bünyesinde Cumhuriyet dönemi sanayileşme sürecinde önemli bir yer alan fabrikanın kuruluş süreci ve İzmit’ten Türkiye’ye yayılan kağıdın öyküsünü görüntüler eşliğinde anlatılıyor. Kağıt müzesinin her katında makinelerin sergilendiği büyük alanlar bulunuyor. Ayrıca Kağıt Müzesi bünyesinde bulunan 115 vitrin içerisinde kağıdın yapım aşamaları, Kocaeli tarihi, SEKA’nın kronolojik geçmişi, SEKA’da Sosyal Hayat ve Kağıt Spor konulu obje ve belgeler yer alıyor. Vitrinlerde fabrika dönemine ait toplam 443 adet belge 337 adet obje yanı sıra 50 sözlü tarih videosu, tarihine ait belgesel video yer alıyor.

Müzede kağıt müzesi geçiş holü, karşılama salonu, türbin dairesi (enerji motoru), şlayfer (parçalama) salonları, güç santrali, doğu galerisi, hamur deposu, hamur temizleme salonu, kağıt makinesi salonu, Mehmet Ali Kağıtçı anı salonu, güney galerisi, süreli sergi salonu ve kağıt bitkileri bahçesi hamur hazırlama salonu, matbaa salonu, dekantasyon kuleleri, teksif (elekleme) dairesi ve seyir terası bulunuyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×