Kore Büyükelçiliğinin "Anadolu Odise" etkinliği

- Kore ve Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen "Anadolu Odise" etkinliği kapsamında 27 kişilik heyet Çanakkale'ye geldi

Kore Büyükelçiliğinin
17 Temmuz 2017 Pazartesi 20:18

ÇANAKKALE (AA) - Kore ve Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen "Anadolu Odise" etkinliği kapsamında 27 kişilik Kore heyeti Çanakkale'ye geldi.

Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yunsoo Cho'un da katıldığı ziyarette heyet, Troia Antik Kenti'nde İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz ve Troia Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan'dan bilgi aldı.

Heyet, antik kenti gezip rehberler eşliğinde Troia'nın kuruluş evrelerini inceleme fırsatı buldu.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Dokuz yaptığı açıklamada, Troia Antik Kenti'ni en fazla ziyaret eden ülkelerin başında Kore'nin geldiğini belirtti.

Uzakdoğu ülkelerinden Kore, Japonya, Çin, Tayvan, Tayland gibi ülkelerden uluslararası anlamda ciddi ziyaretçi aldıklarına işaret eden Dokuz, şunları kaydetti:

"Bu önemli ören yerimiz, antik kentimiz Truva, geçtiğimiz yıllarda yaklaşık 500 bin kişi gibi ziyaretçi aldı. 2016 yılı turizmde biraz sıkıntılı geçti ama Çanakkale gerek 102 yıl evvel bu necip milletin aziz ve asil evlatları dünyanın en büyük teknolojik devlerine karşı destanlaştığı Çanakkale Savaşlarının geçtiği bölge olması münasebetiyle gerekse Troia, Apollon, Alexandra Troas, Assos gibi ören yerlerimizin ve Kazdağları gibi değerlerimizin olması münasebetiyle gerçekten 2016 yılında Çanakkale bu krizi teğet geçti diyebiliriz. Bugün Kore'den gelen ziyaretçilerimizi ağırlıyoruz. Kore'den gelen turistlerimize kapımızı açıyoruz."

Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yunsoo Cho da kendilerinin 2018 yılına girilmeden önce gelip burayı görmek istediklerini belirterek, Kore'de bölgenin tanıtımını yapacaklarını bildirdi.

Troia Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan ise Kore heyetinin bölgeye gelmesinin kendilerini çok sevindirdiğini vurgulayarak, Troia'nın Anadolu'nun doğunun en batısındaki yer olduğuna dikkati çekti. Aslan, "Kore, batının en doğusundaki yer. Bir Türkiye projesinin Türkiye dizisinin Troia'da başlamış olması ayrıca anlamlı." dedi.

Etkinliğe, Kore eski meclis başkanı Hyong-O Kim, tarihçiler, arkeologlar, sanatçılarla basın mensupları katıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×