Efsanevi sanatçı Leonard Cohen hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü Kanadalı yazar, şair, söz yazarı ve şarkıcı Leonard Cohen, 82 yaşında hayatını kaybetti.

Efsanevi sanatçı Leonard Cohen hayatını kaybetti
11 Kasım 2016 Cuma 14:31

Kanadalı ünlü şarkıcı ve söz yazarı Leonard Cohen, 82 yaşında hayata veda etti. Los Angeles'taki evinde yaşamını yitiren Cohen'in ölüm nedeni henüz açıklanmadı.

Oğlu Adam Cohen, müzik dergisi Rolling Stone'a yaptığı yazılı açıklamada, "Babam, Los Angeles'teki evinde, hissettiği herşeyi tamamlamış olmanın huzuru içinde yaşamını yitirdi" dedi.
Sony Müzik Kanada'nın Facebook sayfasında yapılan açıklamada da,  "Efsanevi şair, söz yazarı ve sanatçımızın vefat ettiğini derin üzüntüyle  bildiriyoruz. Müziğin en saygın ve üretken bireyini kaybettik." ifadesi  kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, Cohen için daha sonra Los Angeles'ta bir anma  töreni düzenleneceği bildirildi.

LEONARD COHEN KİMDİR?

Kanada'nın Quebec bölgesindeki Montreal kentinde, 1934 yılında  Polonya-Litvanya kökenli orta sınıf bir Yahudi ailesinin çocuğu olarak doğan  Cohen, ilk şiir kitabını 1956'da yayımladı.

Cohen, 1960'larda ağırlıklı olarak şiir ve roman yazıp münzevi bir  hayat yaşadı. Yunan adası Hydra'ya taşınan ve "Hitler'in Çiçekleri" (1964),  "Gözde Oyun" (1963), "Görkemli Kaybedenler" (1963) kitaplarını yayımlayan Cohen,  1970'lerde pop, kabare ve dünya müziği üzerine çalışmalar yaptı.

Leonard Cohen, 1980'li yıllardan itibaren ise bas bariton tonda  şarkılar söyleyerek, aşk, din, cinsellik ve yalnızlığı konu edindi.

Kanada'nın en büyük sivil şeref madalyası "Companion of the Order of  Canada" sahibi olan Cohen, "Canadian Music Hall of Fame" ve "Canadian Songwriters  Hall of Fame"e de kabul edildi.

Cohen, 1967'de Vietnam Savaşı karşıtı konserlerde sahnelere çıktı.  İsrail'de 2009'da konser vermesi nedeniyle Filistinlilerin tepkisini çeken  Cohen'in Ramallah'ta konser talebi kabul edilmedi.

Bono, Björk, Roger Waters, Adrienne Rich, Jean Luc Godard ve diğer  sanatçılar gibi Cohen'in de İsrail’deki konserini iptal etmesi gerektiğini  bildiren gruplar, Cohen'e 2009'da Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi önünde "Tel  Aviv’de sahneye çıkacaksan, İstanbul'da yerin yok." diye seslenmişti.

Yaklaşık 60 yıllık bir müzik kariyerine sahip olan Cohen, 82 yaşında  yeni albümünü yayınlamıştı.
Ünlü şarkıcı ve söz yazarı, "Beautiful Losers"la (Görkemli  Kaybedenler) zirveye çıkarken, Suzanne, "Bird on a Wire", "I'm Your Man" ve  "Death of A Ladies Man", Cohen'in en bilinen eserleri arasında yer aldı.


Etiketler; #Leonard Cohen

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×