7. Akdeniz Turizm Forumu

- Kalkınma Bakanı Elvan: - "Mersin turizm açısından önümüzdeki yıllarda inşallah bir sürpriz yapacak ve Akdeniz'in en önemli merkezlerinden birisi olacak" - Kültür ve Turizm Bakanı Avcı: - "Mersin gerçekten çok büyük potansiyeli olan ama bugüne kadar çeşitli nedenlerle ulaşım başta olmak üzere bu potansiyelini gereği gibi değerlendiremeyen bir yöremiz"

7. Akdeniz Turizm Forumu

MERSİN (AA) - Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, "Mersin turizm açısından önümüzdeki yıllarda inşallah bir sürpriz yapacak ve Akdeniz'in en önemli merkezlerinden birisi olacak." dedi.

Elvan, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME) tarafından Mersin'in ev sahipliğinde Divan Otel'de gerçekleştirilen 7. Akdeniz Turizm Forumu'nun (MEDITOUR 2016) açılış töreninin ardından turizm sektör temsilcileriyle bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleştirilen programın ardından açıklama yapan Elvan, turizm açısından önem taşıyan uluslararası bir toplantı için Mersin'e geldiklerini hatırlattı.

MEDITOUR 2016'ın Mersin'de yapılmasının özel bir anlamı olduğunu ifade eden Elvan, şöyle konuştu:

"Özellikle turizm potansiyeli açısından son derece güçlü bir alt yapıya sahip olan Mersinimizin önümüzdeki dönemde bu potansiyelini harekete geçirebilecek çalışmaların hem hızlandırılması hem de bir an evvel turizmin canlanması noktasında etkinlik önemli bir adım olacaktır diye düşünüyorum. Bu organizasyonun gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Özellikle turizm sektörüyle ilgilenen yatırımcılarımızla bu alanda neler yapabiliriz, yol haritamız neler olmalıdır? Bunları kapsamlı bir şekilde konuştuk, tartıştık. Şundan emin olunuz, Mersin turizm açısından önümüzdeki yıllarda inşallah bir sürpriz yapacak ve Akdeniz'in en önemli merkezlerinden birisi olacak."

- "Mersin gerçekten çok büyük potansiyele sahip"

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı da organizasyonun Mersin'de yapılmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, etkinliğin sadece Mersin değil Türk turizmi ve kültürü açısından çok büyük yararlar sağlayacağını aktardı.

Forumun açılışının ardından sektör temsilcileriyle özellikle Mersin'in kültür ve turizmiyle ilgili projeleri gözden geçirdiklerini vurgulayan Avcı, şöyle devam etti:

"Önümüzdeki 10 yıl içerisinde 10 yıllık bir perspektifle yapılacak bir çalışmayla Mersin'in hak ettiği turizm düzeyine kavuşması için el birliğiyle çalışacağımızı bu toplantıda da gördük. Mersin gerçekten çok büyük potansiyeli olan ama bugüne kadar çeşitli nedenlerle ulaşım başta olmak üzere bu potansiyelini gereği gibi değerlendiremeyen bir yöremiz. Bizim başından beri söylediğimiz turizmde özellikle pazar ve ürün çeşitlendirmesi yaklaşımımızı en iyi örneklerinden birini Mersin'de pilot uygulama olarak gerçekleştirebileceğimizi görüyoruz. Mersin hem ürün çeşitlendirmesi, hem pazar çeşitlendirmesi bakımından çok büyük bir potansiyele sahip. Burada daha önce 17. Akdeniz Oyunları gerçekleştirildi. Spor turizmine yönelik ciddi bir alt yapı oluştu. Aynı şekilde sağlık turizmi, eğitim turizmi, gastronomi turizmi ve kültür turizmine yönelik potansiyeli çok yüksek olan bir ilimiz. Dolasıyla bütün bu farklı ürünlere talep olduğunu, farklı pazarlara açılmaya çok müsait bir ilimiz. Şehrimizin ileri gelen kuruluşlarının, meslek kuruluşlarının Mersin yönetiminin katkılarıyla inşallah bu potansiyeli sonuna kadar değerlendirmek için hem siyasi, hem mesleki hem de toplumsal iradenin olduğunu gördük."

- Tarsus-Kazanlı Turizm Bölgesi'ne Arap firmalar talip

Bir gazetecinin, Mersin'deki turizm projelerinin ne aşamada olduğunu sorması üzerine Elvan, 8 turizm merkezi projesiyle ilgili projelerin yapım ihale aşamalarına geldiğini aktardı.

Tarsus-Kazanlı Turizm Projesi'ne de değinen Elvan, "Kazanlı bölgemizle ilgili özellikle bazı Arap ülkelerinin ilgisi var. Mevcut yatırım yapacak olan tahsisi alan firmalarla Arap firmaları arasında bir görüşme gerçekleştirilecek. Çukurova Bölgesel Havalimanıyla ilgili olarak da alt yapı yapım ihalesi neticelendi. Sözleşme aşamasında bir firmanın Kamu İhale Kurumuna bir itirazı söz konusu olmuş. Zannedersem 1 hafta içerisinde neticelenecek ve süreci başlatacağız. Bizim buradaki hedefimiz ekim ayı içerisinde en geç kasım ayında kazmayı vurmak ve çalışmalara başlamak. Havalimanı konusunda herhangi bir problemimiz şu anda söz konusu değil." diye konuştu.

Bakanlar daha sonra, Avrupa Yaş Grupları Santranç Şampiyonasında 12 yaş kızlar kategorisinde altın madalya kazanan Sıla Çağlar ile 12 yaş erkekler kategorisinde Avrupa ikincisi olan Ekin Barış Özenir'i tebrik ederek hediye verdi.

Elvan ve Avcı daha sonra etkinlik kapsamında düzenlenen fuarı gezdi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×