KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Afrinli aileyi YPG/PKK mayını babasız bıraktı
17 Mart 2018, 12:34 0
Afrinli aileyi YPG/PKK mayını babasız bıraktı
- Terör örgütü YPG/PKK'nın yola döşediği patlayıcının infilak etmesi sonucu Suriyeli baba hayatını kaybetti, anne ve 4 çocuğu ise yaralandı - Türkiye'nin sahip çıktığı anne ve 4 çocuğu hastanede tedavi altına alındı - Anne Şeyh Hasan: - "Terör örgütü köyümüzü ve tüm köyleri mayınla döşedi. Biz otomobille yolda giderken patlama oldu"
5. Marmaris Tiyatro Günleri başladı
16 Mart 2018, 21:57 0
5. Marmaris Tiyatro Günleri başladı
- Etkinlik boyunca 8 oyun, 9 gösterimle tiyatroseverlerle buluşacak
2. Abdülhamit'in albümündeki Bursa fotoğrafları sergilenecek
16 Mart 2018, 19:27 0
2. Abdülhamit'in albümündeki Bursa fotoğrafları sergilenecek
BURSA (AA) - İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi'nin (IRCICA) arşivlerinde bulunan, Sultan 2'nci Abdülhamid Han'ın albümlerinden seçilmiş Bursa fotoğrafları ilk kez sergilenecek.Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan...
25. İzmir Avrupa Caz Festivali
16 Mart 2018, 14:07 0
25. İzmir Avrupa Caz Festivali
- İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu iş birliği ile yapılan konserde caz severler, VEIN Trio ile Aarhus Jazz Orchestra'yı dinledi
Minik kalpler
16 Mart 2018, 11:45 0
Minik kalpler "sokak kedileri" için atıyor
- Ağrı'nın Doğubayazıt Belediyesi, anaokulları bahçelerine "kedi evleri" kurulması projesiyle miniklere hayvan sevgisini aşılıyor - Doğubayazıt Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Akhan: - "Biz bu projemizle hem sokak kedilerinin barınma ve beslenme ihtiyacını karşılıyor hem de gelecek nesillerimiz olan miniklerimize hayvan sevgisini aşılayarak bütün canlılara saygı gösterilmesi gerektiğini öğretiyoruz"
Sokak müziğinden kazandığı parayla dünyayı dolaşıyor
16 Mart 2018, 11:09 0
Sokak müziğinden kazandığı parayla dünyayı dolaşıyor
- Aborjin çalgısı didgeridoo ve Afrika davulu ile sokak müziği yapan Ukraynalı Tonchevskyi, müzikten kazandığı parayla 3 yılda 10 ülkeyi gezdi - Tonchevskyi: "Üç yıl önce her şeyi bırakıp yanıma aldığım enstrümanla yola koyuldum. Önce Rusya'da gezmeye başladım. Daha sonra ise müziğin ritmine kapılarak farklı ülkelere yelken açtım" - "Seyahatlere plan yapmadan çıkıyorum, yeterince para kazandıktan sonra bir sonraki ülkeyi seçerek yola çıkıyorum. Türkiye'den sonra gideceğim ülkeyi henüz belirlemedim"
Roma dönemi kaya mezarları turizme kazandırılacak
16 Mart 2018, 11:05 0
Roma dönemi kaya mezarları turizme kazandırılacak
- Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, farklı din ve mezheplerden insanların bir arada yaşadığı Hatay'ın Altınözü ilçesinde bulunan Roma dönemine ait 18 kaya mezarının turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı - Altınözü Kaymakamı Uygur: "Hatay'a gelen turistlerin Altınözü rotasını da çizmesi hedefimiz. Bu noktada emin adımlarla ilerliyoruz"
Başkent'te
15 Mart 2018, 21:22 0
Başkent'te "Parmak Dokunuşum" sergisi
- Ressam Kibarkaya'nın fırça kullanmadan, parmakları ile yaptığı resimlerden oluşan ''Parmak İzlerim'' sergisi sanatseverlerin beğenisine sunuldu - Ressam Kibarkaya: - "Sürekli resim yapıyorum. Resim yapmadığım zaman hasta oluyorum. Resim benim dayanağım, kanım. Bu boyalar vücudumda gezen kandır"
15 Mart 2018, 20:12 0
"5. Uluslararası CNR Kitap Fuarı"
- Bu yıl ana teması "Oku" başlığıyla gerçekleştirilen fuarı, her gün 60'dan fazla okul ziyaret etti
Yeşilçam’ın eskimeyen filmleri perdede, İnce Saz sahnede…
15 Mart 2018, 19:18 0
Yeşilçam’ın eskimeyen filmleri perdede, İnce Saz sahnede…
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ’nin, genç kuşakların da tıpkı anne-babaları gibi Yeşilçam’ın eskimeyen filmlerini sinema salonunda seyretme keyfini yaşayabilmeleri amacıyla düzenlediği Yeşilçam Film Günleri Gala Konseri dün akşam yapıldı. İnce Saz’ın sahne aldığı gecede müzikseverler, Atlas Sineması’nı hıncahınç doldurdu
Yabancı öğrenciler Erzurum'un kurtuluşunu kutladı
15 Mart 2018, 18:26 0
Yabancı öğrenciler Erzurum'un kurtuluşunu kutladı
- İl Kültür ve Turizm Müdürü Almaz: - "Konuk öğrencilerle bir etkinlik yapmak istedik, onlar da bütün sorumlulukları üzerine alarak bu programı düzenledi"
Bursa'da kültür sanat
15 Mart 2018, 18:17 0
Bursa'da kültür sanat
- BDT 5. Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali ev sahipliği yapmaya devam ediyor
15 Mart 2018, 13:21 0
"Arap dünyasından 130 yayıncı CNR'da"
- Arapça Yayınlar Bölümü Koordinatörü Ağırakça: - "Bu sene 100 standımız var. Yaklaşık 14 farklı Arap ülkesinden, ağırlıklı olarak Lübnan ve Mısır olmak üzere, 130 yayıncımız fuarda hizmet veriyor" - "TBYM bünyesinde'nde fikir ve düşünce yelpazesinin tüm renkleri görülebilecek"
Böbrek hastası eşine engeline rağmen derman oluyor
15 Mart 2018, 11:05 0
Böbrek hastası eşine engeline rağmen derman oluyor
- Gaziantep'te iki yaşında geçirdiği çocuk felci dolayısıyla sakat kalan Aynur Karalük, 6 ay önce evlendiği ve kısa süre önce de böbrek yetmezliği teşhisi konulan kendisi gibi bedensel engelli eşine tedavi sürecinde destek oluyor - Tekerlekli sandalye kullanamaması nedeniyle evde işlerini yaparken güçlük yaşayan Karalük, tüm engellere rağmen yaşamdan kopmuyor - Aynur Karalük: - "Hastalıkta, sağlıkta her zaman eşimin yanındayım. Nefesim yettiği sürece de ona bakacağım, yanında olacağım" - Osman Yılmaz: - "Eşimi çok seviyorum, Allah başımdan eksik etmesin"
Trabzon'da kültür sanat
15 Mart 2018, 09:55 0
Trabzon'da kültür sanat
- Ankara Devlet Tiyatrosu "Bankta İki Kişi" adlı oyunu Trabzon'da sahneleyecek - Trabzon Devlet Tiyatrosu "Define Adası" adlı oyunu küçük izleyicilerle buluşturacak
Bu hafta 8 film vizyona girecek
15 Mart 2018, 09:46 0
Bu hafta 8 film vizyona girecek
- Nejat işler ve Yiğit Özşener'in başrollerinde yer aldığı Kaybedenler Kulübü'nün devam filmi "Kaybedenler Kulübü Yolda" izleyici ile buluşacak - Bruce Willis'in başrolünü üstlendiği "Öldürme Arzusu", ailesine yapılan bir saldırıdan sonra kişisel adaletini sağlamak adına savaşan bir cerrahın hikayesini beyaz perdeye taşıyacak - Alici Vikander'in sevilen video oyun karakteri Lara Croft'a hayat verdiği "Tomb Raider", genç bir kızın aniden ortadan kaybolan babasının akıbetini aydınlatmak amacıyla girdiği yolda başından geçenleri konu alıyor
Şiirlerini Afrin'deki Mehmetçikler için seslendirdiler
15 Mart 2018, 00:27 0
Şiirlerini Afrin'deki Mehmetçikler için seslendirdiler
- Erzurumlu şairler, kurtuluş etkinlikleri kapsamında düzenlenen programda şiirlerini Afrin bölgesinde Zeytin Dalı Harekatı'na katılan askerler için seslendirdi
Şans Topu çekildi (2)
14 Mart 2018, 22:24 0
Şans Topu çekildi (2)
- Bu haftaki çekilişte 5 artı 1 bilen 1 kişi, 810 bin 373 lira 40 kuruş ikramiye kazandı
Şans Topu çekildi (1)
14 Mart 2018, 22:20 0
Şans Topu çekildi (1)
ANKARA (AA) - Şans Topu oyununun 874'üncü hafta çekilişi yapıldı.Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğünce düzenlenen oyunun bu haftaki çekilişinde kazandıran numaralar 2, 7, 10, 16, 21 artı 9 olarak belirlendi.(Sürecek)
14 Mart 2018, 22:03 0
"Yeşilçam Film Günleri"nin galası yapıldı
- Kültür AŞ Genel Müdürü Kaptaner: - "Yeşilçam'ı sadece nostalji olarak düşünmek istemiyoruz, günümüzde de devam etsin istiyoruz. Türk sinemasını Yeşilçam başlığı altında yaşatalım ve devam ettirelim istiyoruz"
Anadolu Ateşi İzmir'de sahne alacak
14 Mart 2018, 16:25 0
Anadolu Ateşi İzmir'de sahne alacak
- Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, 200 dansçıyla "Troya" ve Anadolu Ateşi"ni İzmirlilerin beğenisine sunacak
14 Mart 2018, 11:33 0
"Cem Sultan ve Dönemi Sempozyumu"
- "Cem Sultan ve Dönemi Sempozyumu", 16-18 Mart tarihleri arasında Bursa'da düzenlenecek - Sempozyum başkanı Prof. Dr. Kemikli: - "Bir şair olarak Cem Sultan'ı tanıtmak istiyoruz. Çünkü Cemşid-ü Hurşid Mesnevisi adıyla fevkalade bir eser yazmış. Pek çok eserin yazılmasına öncülük etmiş bir kültür adamıdır"
14 Mart 2018, 11:30 0
"Nöbetçi tiyatro" en beğenilen oyunlarla perde açacak
- Devlet Tiyatroları, 15 Mayıs'ta bitecek sezonun ardından "nöbetçi tiyatro" uygulaması başlatarak 1 Temmuz'a kadar Ankaralı sanatseverleri en beğenilen oyunlarla buluşturacak - Genel Müdür Kurt: - "Çok tutmuş oyunları Ankara'ya getirerek birer hafta dönüşümlü olarak oynatıp buradaki seyircilerimizin tiyatrodan uzak kalmamasını arzu ediyoruz. Olumlu olduğunda bunu diğer bölgelerimize de yaygınlaştıracağız"
Çerkez kültürünü heykellerle geleceğe taşıyor
14 Mart 2018, 11:18 0
Çerkez kültürünü heykellerle geleceğe taşıyor
- Sinop'ta yaşayan heykel sanatçısı Eşref Baş, Çerkez kültüründe bulunan motiflerle yaptığı heykel ve heykelciklerle, bu kültürün unutulmaması ve gelecek kuşaklara aktarılması için mücadele veriyor - Baş: "Yaptığım heykeller sadece birer araç. Kültürün tanıtılması, unutulmaması, gelecek kuşaklara aktarılması için uğraşıyorum" - "Heykellerimde birlik ve beraberlik mesajları işliyorum. Dik duruş, köklerine bağlılığı sembolize eden motifleri işliyorum"
Tanzanya'da sema gösterisi
13 Mart 2018, 22:49 0
Tanzanya'da sema gösterisi
DARUSSELAM (AA) - Tanzanya’nın ticari başkenti Darüsselam’da sema gösterisi düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları ile Darüsselam Büyükelçiliği tarafından düzenlenen programa, Tanzanya’da temsilcilikleri bulunan bazı...
13 Mart 2018, 15:40 0
"Kaybedenler Kulübü Yolda" 16 Mart'ta vizyona girecek
- Komedi ve dram türünü bir araya getiren filmin oyuncu kadrosunda Nejat İşler, Yiğit Özşener, Hande Doğandemir, Merve Çağıran, Rıza Kocaoğlu ve Sarp Akkaya rol alıyor
13 Mart 2018, 14:15 0
"Mehmet Akif Ersoy hepimizi birleştiren ortak bir değerdir"
- Eğitimci, yazar Mahmut Balcı, Fatih Çapa Fen Lisesi'ndeki öğrencilere Mehmet Akif Ersoy'u anlattı - Yazar Balcı: - "Bir Kur'an şairi olan Mehmet Akif'i doğru anlamalıyız. Ersoy, hepimizi birleştiren ortak bir değerdir. Değerini bilmeliyiz. Çünkü o hepimizi birleştiren ortak değerlerin yaşaması ve yaşatılması için mücadele etti"
'Çiziyorum Haklarımı Biliyorum'un ödülleri verildi
13 Mart 2018, 14:01 0
'Çiziyorum Haklarımı Biliyorum'un ödülleri verildi
İBB tarafından düzenlenen 'Çiziyorum Haklarımı Biliyorum' konulu karikatür yarışması ödül töreni boğaz gezisi ile birlikte gerçekleşti.
ÇDSO ve TSK Armoni Mızıkasından ortak konser
13 Mart 2018, 12:11 0
ÇDSO ve TSK Armoni Mızıkasından ortak konser
- Konser, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. yıl dönümü için düzenlenecek
20. Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali
13 Mart 2018, 11:54 0
20. Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali
- Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Kurt : - "Gün geçtikçe bu festivali sokak gösterileriyle, küçük sahnelerimizle, atölye çalışmalarımızla ve oyunlarımızla büyütmeye, toplumun her kesimiyle paylaşmaya çalışıyoruz" - Sabancı Vakfı Genel Müdürü Koyunsağan: - "Bu sene 30 oyun var, dopdolu bir program hazırlandı"