Nevzat Yalçıntaş kimdir?

Yazar, siyasetçi ve bilim adamı Nevzat Yalçıntaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile önceki Cumhurbaşkanı Gül'ün hocasıydı.

Nevzat Yalçıntaş kimdir?
15 Temmuz 2016 Cuma 21:31

Yazarlık, Yöneticilik, Akedemisyenlik ve Milletvekilliği yapan Profesör Doktor Nevzat Yalçıntaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir önceki Cumhuraşkanı Abdullah Gül'e farklı zamanlarda hocalık yapmıştı. AK Parti'de bir dönem milletvekilliği de yapan Yalçıntaş, partinin kurucuları arasında da yer almıştı. 

Yalçıntaş, 1933'te Ankara'da doğdu. İstanbul Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu'nu bitiren Yalçıntaş, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde 1 Aralık 1959'da asistan, 30 Aralık 1965'te doçent ve 5 Mart 1971'de profesör ünvanını aldı.

12 Nisan 1975 seçimlerinden sonra iktidara gelen Demirel Başkanlığındaki "Milliyetçi Cephe" Hükümeti'nin, 12 Mayıs 1975'te Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün onayına sunduğu kararnamede, İsmail Cem TRT Genel Müdürlüğü görevinden alınarak yerine Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş atandı.  

Bu kararname Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı. Bunun üzerine Cem, kararnamenin iptali için Danıştay'a başvurdu. Bu arada CHP Meclis Grubu da söz konusu kararnamenin Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Danıştay, 5 Haziran 1975'te Cem'in talebi doğrultusunda yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Hükümet Danıştay'ın kararına itiraz etti ancak, Danıştay bu itirazı reddedince Yalçıntaş, 24 Kasım 1975'te görevinden istifa etti.

Bir dönem Türkiye Gazetesi Başyazarlığı da yapan Yalçıntaş, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim üyesiydi. 

Evli ve 2 çocuk sahibidir. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×