Kars'taki çatışmada 4 terörist öldürüldü

Kars Kağızman'da bu akşam yaşanan çatışmada bir asker şehit düşerken, 4 terörist öldürüldü

Kars'taki çatışmada 4 terörist öldürüldü
20 Eylül 2016 Salı 18:44

Sonhaberler / Haber Merkezi

Doğu ve Güneydoğu'da terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlar aralıksız bir şekilde devam ediyor. Bugün Kars'ın Kağızman ilçesinde, güvenlik güçleriyle PKK'lı teröristler arasında çıkan çatışmada 1 asker şehit oldu, 4 terörist etkisiz hale getirildi. Teröristler Şırnak'ın Derecik bölgesinde güvenlik güçlerine havanlar ve roketlerle saldırdı. Saldırıya anında karşılık verilince can kaybı yaşanmadı. Diyarbakır'da ise Bingöl yolu üzerinde tuzaklanan yaklaşık yarım tonluk patlayıcı arama tarama faaliyetleri sırasında bulunarak, muhtemel bir facianın eşiğinden dönüldü.

Kars'ın Kağızman ilçesi Çemçe-Madur bölgesi kırsalında terör örgütü PKK'ya yönelik operasyon düzenleyen güvenlik güçleriyle teröristler arasında sıcak temas sağlandı. Çıkan çatışmada 1 asker şehit oldu, 4 terörist etkisiz hale getirildi. 

Kars Valisi Rahmi Doğan, Kağızman ilçesi Çemçe-Madur bölgesinde dün gece PKK'ya yönelik operasyon başlatıldığını anımsattı. Doğan, "Dün gece gerçekleştirilen operasyon devam ediyor. Bugün öğlen saatlerinde sıcak temas yaşandı, açılan ilk ateşte bir askerimiz yaralandı, yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı ve şehit oldu." dedi.

Çatışmada 4 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildiren Vali Doğan, bölgede operasyonun sürdüğü belirtildi.

KARS VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

Kars Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Kağızman ilçesi Madur kırsalında faaliyet gösteren bölücü terör örgütü mensuplarının etkisiz hale getirilmesi amacıyla Kars, Ağrı ve Erzurum illerinin katılımıyla Erzurum Jandarma Bölge Komutanlığınca planlanan "Şehit Jandarma Astsubay Başçavuş Nurettin Öztürk 16/16" operasyonunun gerçekleştirildiği bildirildi.

Açıklamada, saat 12.10 sularında bölgede yapılan temas araması esnasında Madur kırsalı Sillik Deresi bölgesinde bölücü terör örgütü mensuplarıyla sıcak temas sağlandığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Yapılan 'Teslim ol' çağrısına ateşle karşılık verilmesi üzerine girilen silahlı çatışma sonucunda Ağrı ilinde görevli Jandarma Uzman Çavuş Ahmet Ece şehit olmuştur. Operasyon bölgesindeki bölücü terör örgütü mensuplarının bulunduğu alanlar ATAK helikopterleri ile yoğun ateş altına alınarak 4 bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Yapılan arazi taraması esnasında 17 adet büyük tüp, 1 adet ocak ve çok sayıda yaşamsal malzeme ele geçirilerek Cumhuriyet Savcısının talimatı doğrultusunda olay yerinde imha edildi."

Ayrıca açıklamada, "Kars İl Jandarma Komutanlığı, asli vazifesi olan tüm vatandaşlarımızın emniyet ve huzuru ile asayişin temin ve muhafazasını sağlamak için sorumluluk sahasında son bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilinceye kadar terörle mücadele faaliyetlerine kesintisiz olarak devam edecektir." ifadelerine yer verildi.

DİYARBAKIR'DA FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ

Öte yandan Diyarbakır-Bingöl yolu üzerinde yola tuzaklanan yaklaşık yarım tonluk patlayıcı son anda fark edilerek imha edildi. Menfeze yerleştirilen patlamaya hazır malzemeler, arazi arama taraması yapan füvenlik güçleri tarafından bulundu.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×