Ermenistan ordusu sivilleri hedef alıyor

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında son üç günde yaşanan çatışmalarda, 2 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti, 8 kişi yaralandı

Ermenistan ordusu sivilleri hedef alıyor
29 Nisan 2016 Cuma 17:09

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında son üç günde yaşanan çatışmalarda, Ermeni güçlerinin ağır silahlarla gerçekleştirdiği saldırılarda iki sivil hayatını kaybetti, sekiz sivil yaralandı.

Cephe hattına yakın bölgelerdeki çok sayıda Azerbaycan yerleşim birimi, Ermeni güçlerinin ağır silahlarla gerçekleştirdiği saldırılardan zarar gördü. Ağdam ve Terter bölgesinde 200'ün üzerinde konutta hasar oluştu.

Azerbaycan Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları yetkilileri, yerli ve yabancı gazetecileri, Ermenistan ordusunun hedefi olan yerleşim birimlerine götürdü. Bölgeye giden AA muhabirleri de hem Ermeni güçlerinin ateşi sonucu oluşan tahribatı görüntüledi hem de yaralı vatandaşlarla görüştü.
Çatışmalarda Ermenilerin ateş açtığı bölgelerden biri olan Ağdam ilinin Mahrızlı köyünde çok sayıda eve mermi isabet etti. Sadece bu köyde son üç günde 26 ev hasar gördü, bunlardan 4'ü tamamen yıkıldı. Köy sakini Hüseyinov Bakir isimli vatandaşın evi ise grad mermisi düşmesi sonucu tamamen yandı. Ev sakinleri çatışma başladığında yakındaki sığınağa saklandığı için can kaybı yaşanmasa da evin hanımı evinin durumunu gördükten sonra kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırıldı.

Muhabirlerin izlenimlerine göre bölgedeki siviller, ağır ateş altında olmalarına ve yaşanan can kayıplarına rağmen topraklarını terk etmiyor ve yaşamlarını sürdürüyor.

Ağdam Hastanesinden tedavi gören Elnur Memmedov, saldırıya tarlasında çalıştığı zaman yakalandığını, vücuduna iki şarapnel parçasının isabet ettiğini bildirdi. Memmedov, "Toprağımızda çalışmamıza izin vermiyorlar. Gündüz demiyorlar, gece demiyorlar, büyük çaplı silahlardan bize ateş açıyorlar." dedi.

Şebnem Garaşova isimli bir diğer yaralı da bahçelerine grad füzesi düştüğünü ve bacağına şarapnel parçası isabet ettiğini kaydetti. Ermenistan ordusunun sık sık ateş açtığını bildiren Garaşova, hiçbir zaman korkmadıklarını ifade etti.

Çemenli köyü sakini Adil Memmedov da aldığı şarapnel yaralarıyla Ağdam Hastanesinde tedavi görüyor. Memmedov, "Gece gündüz üstümüze mermi yağdırsalar da topraklarımızı terk etmeyeceğiz. Bu topraklar bizim, işgal altındaki bölgeleri de geri alacağız." şeklinde konuştu.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×