Erdoğan'dan ilk açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haseki'deki yaralıları ziyaretinden sonra açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'dan ilk açıklama
07 Haziran 2016 Salı 12:47

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haseki'deki yaralıları ziyaretinden sonra açıklamalarda bulundu. Erdoğan, iki yaralının durumunun ağır olduğunu ameliyatlarının devam ettiğini söyledi. Diğer yaralıların çoğunun durumunun iyi olduğunu belirten Erdoğan, başsavcılığın bölgede yoğun bir çalışma yaptığını ifade etti. Adli işlemlerin devam ettiğini kaydeden Erdoğan, "Şunu açık ve net söyliyim, terör örgütünün özellikle sivil veya polis, asker bu tip şeyler bizi pek bağlamaz. Sonuçta bunlar şehit. Bizim askerimizin de polisimizin de köy korucumuzun da görevi bu milletin güvenilğini sağlamaktır. Bu görev yapanlara karşı yapılan saldırılar terör eylemleridir. Bu teröristlere karşı mücadelemizi yılmadan devam edeceğiz. Her şeyin bir bedeli var." diye konuştu. 

Erdoğan, Vezneciler'deki terör saldırısında yaralananları Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ziyaret etti. Hastanede yaklaşık 40 dakika kalan Erdoğan, çıkışta basın mensuplarına açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ölenler nedeniyle millete başsağlığı ve Allah'tan sabır diledi. 
Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde şu anda yoğun bakımda 2 hasta bulunduğunu ve ameliyatlarının devam ettiğini belirten Erdoğan, ziyaret ettiği diğer hastaların durumlarının gayet iyi olduğunu, kontrol altında bulunduklarını söyledi.

Erdoğan, bu hastalarla kısa bir sohbeti olduğunu dile getirerek, "Tabi ki o patlamanın şiddetiyle ufak tefek bazı zedelenmeler falan da oldu. Ama onlar da kısa zamanda gerek başhekimimizin gerek ilgili doktor arkadaşlarımızın ifadesiyle taburcu edilecek. Şu anda Başsavcılığımız bölgede çalışmalarını yapıyor. Gerek 7 şehit polisimiz, 4 sivil şehidimizle alakalı da onlarla ilgili şu anda bütün adli işlemler devam ediyor. Adli işlemlerin akabinde de zaten ailelerine teslim edilecekler. Onları da ebedi aleme böylece uğurlamış olacağız." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: 
"Şunu çok açık net söyleyeyim. Yani terör örgütünün özellikle sivil polis veya sivil asker bu tür ayrımı bizi pek bağlamaz. Sonunda şehit olan insandır ve bunların bu yaptıkları insanlara karşıdır. Bizim askerimizin de polisimizin de köy korucumuzun da görevi nedir? Bu ülkede can, mal güvenliğini sağlamaktır. Bütün milletin aslında güvenliğini sağlamaktır. Bu güvenliği sağlamakla yükümlü insanlara karşı bu adımlar, bu terör eylemleri yapılmaktadır. Bunun affedilir, bağışlanır hiçbir yanı yoktur. Teröristlere karşı da biz mücadelemizi de sonuna kadar yılmadan, usanmadan vereceğiz. Tabi ki şehitlerimiz var, ciğerimiz bu noktada hakikaten kan ağlıyor ama her şeyin bir bedeli var. İlk insanla başlayan bu mücadele kıyamete kadar sürecek. Bunun öyle şu anda bitti biter diye bir durum da yok. Bunun minimize edilmesidir aslolan. Bu konuda da gerek silahlı kuvvetlerimiz gerek emniyet teşkilatımız, gerek köy korucularımız hakikaten ortaklaşa çok ciddi bir mücadeleyi veriyorlar, vermeye de devam edeceğiz."

Erdoğan, ilgi ve alakaya da teşekkür ederek, yaralılara Allah'tan acil şifa, şehitlerin aileleri ile millete de başsağlığı diledi.

"PKK terör örgütünün 'Bu işi şehirlere taşıyacağız.' şeklinde açıklamaları olmuştu. Bu saldırı, bunun bir yansıması mı?" şeklindeki soru üzerine Erdoğan, şunları kaydetti:

"Biliyorsunuz bunu şehirlere taşıması yeni değil. Daha önce Diyarbakır merkezde olduğu gibi Ankara merkezde oldu. İstanbul'da Sultanahmet'te filan oldu. Değişik yerlerde bu uygulamaları yaptılar. Yani teröristten her zaman, her yerde bu tür şeyleri bekleyip, ona göre de hazırlıklı olmak durumundayız. Hiçbir zaman terörist uyur diye bir şey yok. Terörün nerede, ne zaman, neyi patlayacağı da belli olmaz. Onun için de bizler de her türlü tedbiri alıyoruz, almaya devam edeceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gazetecinin "Aracı oraya yerleştiren zanlılarla ilgili gelişme var mı?" sorusunu şöyle yanıtladı.

"Bütün onun araştırmaları yapılıyor. Gerek şu anda polis teşkilatımız bu konudaki araştırmalarını istihbarat örgütüyle birlikte sürdürüyor. Bunun yanında aynı şekilde yargı çalışmalarını başlattı. Öyle zannediyorum en kısa zamanda bunun da ipuçları ele geçirilir."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×