Taşeronda 1 Kasım şartı kalkabilir

720 bin taşeron işçinin özel sözleşmeli personel olarak devlete alınmasına yönelik düzenlemenin detayları netleşmeye başladı.

Taşeronda 1 Kasım şartı kalkabilir
07 Nisan 2016 Perşembe 09:07

720 bin taşeron işçinin özel sözleşmeli personel olarak devlete alınmasına yönelik düzenlemenin detayları ortaya çıkmaya başladı. Devlet, taşeron işçi çalıştıran firmaların zarara uğramasını önlemek için ellerindeki araç, alet ve makineleri satın almaya karar verdi.

Özel sözleşmeli personel, memura yapılan kadar zam alacak. Asıl işi yapanlara ise özel artışlar yapılarak zaman içinde maaşları eşdeğer kadrolardakiler ile eşitlenecek. Maliye Bakanı Naci Ağbal, AK Partili milletvekillerine üzerinde çalıştıkları taşeron yasa taslağı ile ilgili brifing verdi. Takvim'deki habere göre, milletvekilleri, '1 Kasım 2015 itibarıyla kapsamdaki idarelerde çalışıyor olma' koşulunun mağduriyet yaratabileceğini, bunun 'yasa yürürlüğe girdiğinde' şeklinde değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

YASANIN YÜRÜRLÜĞE GİRDİĞİ TARİH GEÇERLİ

Ağbal bunun üzerine, "Tarih konusunda biz o zaman 1 Kasım'ı öngördük ama bu öneriler değerlendirilebilir" dedi. Ağbal, yeni sistemde artık taşeron firmaların olmayacağını, devletin ihtiyacı olduğunda ilanla eleman alınacağını bildirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×