Renault önündeki işçilere müdahale

İşten çıkarılan arkadaşlarına destek amacıyla fabrika önünde toplanan Birleşik Metal İş Sendikası üyesi bir grup, yolu trafiğe kapatmak isteyince polis müdahale etti

Renault önündeki işçilere müdahale
01 Mart 2016 Salı 15:51

Oyak Renault Fabrikası'nda işten çıkarılan arkadaşlarına destek olmak amacıyla iş yerinin önünde toplanan Birleşik Metal İş Sendikası üyesi bir grubun Mudanya karayolunu trafiğe kapatmak istemesi üzerine, polis müdahalede bulundu.

Birleşik Metal İş Sendikasına üye 10 işçinin işten çıkarılmasını protesto etmek ve arkadaşlarına destek olmak amacıyla Bursa-Mudanya karayolundaki fabrika önünde toplanan bir grup işçi, yolu trafiğe kapatmak istedi.

Bazı işçilerin yola yatarak trafiği engellemesi üzerine polis, işçilere müdahalede bulundu, 7 kişi gözaltına alındı. Polis, işçilerin, eylemlerini sürdürmek istedikleri fabrika bahçesine girişlerine izin vermezken, dağılmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Fabrika yetkilileri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iş yerinde üretimin kısmen devam ettiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

"Bazı operatörler (işçiler), disiplin cezasından dolayı işten çıkarmaları protesto ediyorlar. 10 Şubat'ta üst üste tekrarlanan olaylara istinaden, OYAK Renault yönetimi, konuyla ilgili disiplin araştırması başlatmış olup, detaylı analiz ve kanıt toplanması gerçekleştirildi. Elde edilen sonuçlara göre, şirketin işleyişinin kesintiye uğramasında belirleyici rol oynayan 10 çalışanın disiplin komitesi tarafından sözleşmelerinin sonlandırılmasına karar verildi."

SENDİKA BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

Birleşik Metal İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Ayhan Ekinci, fabrika önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, işten çıkarılan 10 kişi dışında işine son verilen olmadığını söyledi.

Dün itibarıyla, 24.00-08.00 ve 08.00-16.00 ile 16.00-24.00 vardiyalarının işveren tarafından durdurulduğunu ileri süren Ekinci, şöyle konuştu:

"10 arkadaşımız işten atıldı. Bugün 08.00-16.00 vardiyası, işbaşı yaptı. Bu işçiler dışındaki arkadaşlarımız içeriye girdi. İşten atılan arkadaşlarımız işe alınana kadar fabrikaya giren işçiler, işbaşı ve üretim yapmayacaklar. Arkadaşlarımız işbaşı yapana kadar fabrikanın önünde durmaya devam edeceğiz. Mayıs ayından bu yana işçilerin talepleri var. Bir seneye yakın süredir bu talepler yerine gelmedi."

İşçilerin üye olduğu sendika ile fabrikada üretim yapmak istediğini belirten Ekinci, bunun haricinde hiçbir beklentilerinin olmadığını kaydetti.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×