Memuru ihbar görevi amirine verildi

Yasa dışı yapılarla ilgisi olduğu tespit edilen memurlar meslekten alınabilecek. Memurlarla ilgili durumu tespit ve belgelemek ise amirin görevi olarak belirlendi

Memuru ihbar görevi amirine verildi
18 Şubat 2016 Perşembe 23:27

Başbakan Ahmet Davutoğlu, kamu sektöründe çalışıp terörist faaliyetler yürütenler için '657 zırhını kırarız' demişti. Açıklamanın ardından memurların haklarını belirleyen 657. madde ile ilgili bir genelge yayımlandı.

Teröre destek veren kamu çalışanlarıyla ilgili yayımlanan genelde, kamu hizmetine girmek de dahil olmak üzere hiçbir hakkın, ülkenin bütünlüğünü ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyet biçiminde kullanılamayacağı belirtildi. 

657 ZIRHINI DELEN HALLER

Genelgede, 657 zırhını delen haller de açıklandı.

Açıklamaya göre;

Terör örgütleri ya da legal göründüğü halde illegal işler yapan yapılarla ilişki kuran ve bunlarla birlikte eylem yapan,

Yine bu örgüt ve yapıların emirleri doğrultusunda hareket eden,

Bu yapılara yardım eden,

Devletin imkan ve kaynaklarını bu örgütler için kullanan veya kullandıran çalışanlar için 675. madde geçersiz sayılacak.

BELGELEMEK AMİRLERİN GÖREVİ

Öte yandan bu eylemleri yapanları tespit etme görevi ise amirlere verildi. Buna göre amirler, herhangi bir çalışanın genelgede belirtilen faaliyetleri yürüttüğünü belgelerse, o çalışan adli mercilere bildirilecek. Mahkeme ise çalışanın işine devam edip etmemesine yönelik değil, teröre destek suçuyla ilgili olacak.

Genelge belirtilen maddeler sadece kadrolu çalışanlarla sınırlı değil. Bu faaliyetleri yürüten taşeron ve sözleşmeli çalışanlar da aynı kapsama tabi tutulacak.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×