Eski hükümlü işçi alımı kurasında hile iddiası

TTK'ya alınacak 12 eski hükümlü için kura çekiminde, altı topta iki ayrı numara tespit edilmesi nedeniyle kur iptal edildi

Eski hükümlü işçi alımı kurasında hile iddiası
09 Mart 2016 Çarşamba 20:20

Türkiye Taşkömürü Kurumunda (TTK) istihdam edilecek 12 eski hükümlü için çekilen kurada, altı topta iki ayrı numara tespit edilmesi sonucu çıkan tartışmayla kura iptal edildi.

Kuruma alınacak şoför, meydan işçisi ve iş makinesi operatörü olmak üzere toplam 12 işçi için TTK İş Sağlığı, Güvenliği ve Eğitim Daire Başkanlığı Salonu'nda noter huzurunda 336 eski hükümlü arasında kura çekildi.

Kurum yetkililerinin de hazır bulunduğu çekilişte meydan işçisi ve aşçı alımı için asil ve yedek adaylar belirlendi.

Şoför alımıyla ilgili asil üyelerin kura çekilişinin ardından yedek üyelerin belirlendiği sırada toplardan bazılarının iki tarafında farklı sayılar olduğu tespit edildi.

ADAYLARDAN TEPKİ

Topların hileli olduğunu ileri süren işçi adayları, kuraya şaibe karıştığını iddia ederek noter ve kurum yetkililerine tepki gösterdi.

TTK ve noter yetkililerince yapılan incelemede toplardan 118'in karşısında 13, 116'nın karşısında 1, 134'ün karşısında 34, 117'in karşısında 1, 111'in karşısında 1 ve 151'in karşısında 1 numaraların olduğu tespit edildi.

Bunun üzerine işçi adayları, hileli olduğunu düşündükleri 6 topu alıp tutanak tutarak polis ekiplerine teslim etti.

Kurum yetkilileri, topları hazırlayan kişinin ve kontrolünü sağlayan noterin yanlışı sonucu 6 topun kurada kullanıldığını belirterek, kurayla ilgili kararı komisyonunun vereceğini bildirdi.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Gönül Demirsu, yaptığı yazılı açıklamada, TTK Genel Müdürlüğünde istihdam edilecek eski hükümlülerle ilgili bugün noter huzurunda çekilen kurada bir takım sıkıntılar yaşandığını kaydetti.

Demirsu, TTK'nın kendilerinden talep ettiği 12 eski hükümlü işçi açığına ilişkin şahsen ve internet ortamında kabul edilen toplam 336 kişiyi içeren nihai listeyi kuruma gönderdiklerini ifade ederek, kurayla ilgili yetki ve sorumluluğun TTK ve notere ait olduğunu bildirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×