Devletin ödediği asgari ücreti işçiden çalıyorlar

Asgari ücretin bin 300 liraya çıkmasından sonra bazı patronların, teşvik yasalarından faydalanarak asgari ücretli işçi çalıştırdığı, ancak işçiye sadece bin lira verdiği ortaya çıktı. 

Devletin ödediği asgari ücreti işçiden çalıyorlar
30 Nisan 2016 Cumartesi 16:50

AK Parti hükümetinin seçim vaatleri arasında yer aldığı için seçimlerden sonra hayata geçirilen yeni asgari ücret tarifesinde patronların uyanıklık yaptığı ortaya çıktı. Bazı patronların devletten teşvik yoluyla aldığı asgari ücretin sadece bir kısmını işçiye verdiği açıklandı. Konuyla ilgi bugün bir açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu, asgari ücretin bin 300 liraya çıkarılmasının ardından pek çok olayla karşılaştıklarını belirterek, "İşveren bin 300 lirayı çekiyor cebine koyuyor, bin lirayı çalışana veriyor." dedi.

Bakan Soylu, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen "Etkin Rehberlik ve Denetim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Teşviki Projesi" kapsamında organize edilen Medya Profesyonelleri ve Dizi Yapımcıları/Senaristleri Bilgilendirme Toplantısı'na katıldı.Soylu, asgari ücretin 1300 liraya yükseltilmesinin ardından pek çok olayla karşılaştıklarını söyledi. "Çok farklı bir durum, bazen kaotik ve bazen de çok dramatik olaylarla karşılaşıyoruz." diyen Soylu, şöyle konuştu:

"Özellikle bu konu ile ilgili örneğin bize 'Alo 170'ten gelen çok ciddi ihbarlar var. Öyle olaylarla karşı karşıya kalıyoruz ki. Şimdi taşeron meselesini bitiriyoruz. Şöyle bir olayı yaşadık. Asgari ücret bin liradan bin 300 liraya çıkıyor. Herkes sorumluluğunu hissedemiyor. İşveren bin 300 lirayı maaş kartına yatırıyor, kartı işveren kendisi alıyor. Bin 300 lirayı çekiyor çalışanın kartıyla 300 lirasını kendi cebine koyuyor, bin lirayı çalışana veriyor.

Bu, Türkiye'de birçok yerde müfettişlerimiz tarafından yakalanan ve 'Böyle bir şey olabilir mi?' diye düşünebileceğimiz, özellikle kamu taşeronu sisteminde gördüğümüz bizatihi bize iletilen olaylardır."

KADIN ÇALIŞANLARIN BİLİNÇLENMESİ LAZIM

Soylu, konuşmasında kadın çalışanların kayıt dışı istihdam konusunda bilinçlerinin artırılması gerektiğini, kayıt dışı çalışan kadınların da mutlaka kayıt altına alınmaları gerektiğini söyledi. Meslek sahipleri olarak dizi yapımcıları, senaristlerin kayıt dışı istihdam konusunda yapacakları uyarıcı yayınların önemine işaret eden Soylu, kamu spotları ve projelerle önemli sonuçlar alacaklarına işaret etti. Kadın çalışanların ve kayıt dışı istihdam konularının da önemli olduğunun altını çizen Bakan Soylu, "Kadın çalışan sayımızı artırmak zorundayız. Bu, ülkemizin en önemli temel süreçlerinden bir tanesidir. Ama bu yetmez, onu kayıt dışılıktan kayıt altına almayı bir şekilde sağlamalıyız. Ufak bir cümleniz, ufak bir yazınız, toplum nezdinde önemli bir sonuca ulaşmaktadır" diye konuştu. 

SORU CEVAP BÖLÜMÜ

Bakan Soylu, toplantının soru cevap bölümünde sektör temsilcilerinin sorularını da cevapladı. Senarist ve yapımcı Birol Güven, Bakan Soylu'ya bakanlığa ulaşan somut bilgi ve olayların içinde ilginç olanların senaristlere ilham olması açısından sektör temsilcileriyle paylaşılmasının yararlı olacağı yönündeki düşüncesini paylaştı.  

Bu öneriye sıcak bakan Süleyman Soylu, asgari ücretin bin 300 liraya yükseltilmesinin ardından yaşanan ilginç bir olayı salondakilerle paylaştı. Soylu, "Çok farklı bir durum, bazen kaotik ve bazen de çok dramatik olaylarla karşılaşıyoruz. Her bir konunun kendi içinde bir ehemmiyeti var. Örneğin bize 'Alo 170'ten gelen çok ciddi ihbarlar var. Onun dışında bizim denetlemeci arkadaşlarımızın yakaladıkları var. Asgari ücret bin liradan, bin 300 liraya çıkıyor. İşveren bin 300 lirayı işçinin kartına yatırıyor, kartı kendisi alıyor. Çalışanın kartıyla bin 300 lirayı çekip 300 lirayı kendi cebine koyuyor, bin lirayı çalışana veriyor. Bu, Türkiye'de bir çok yerde müfettişlerimiz tarafından yakalanan ve böyle bir şey olabilir mi diye düşünebileceğimiz, bizatihi bize iletilen olaylar var. Bu ve benzeri birçok olayla karşı karşıyayız. Belki size ilham verebilecek bu tür yaşanmış olayları size aktarma fırsatına sahip olabiliriz" ifadelerini kullandı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×