Türkiye'nin yeni vergi rekortmeni bir kadın

Türkiye'nin vergi rekortmeni, 2015 yılı için 45 milyon 157 bin 918 lira vergi tahakkuk ettirilen Semahat Sevim Arsel oldu.

Türkiye'nin yeni vergi rekortmeni bir kadın
13 Temmuz 2016 Çarşamba 11:59

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), 2015 yılı vergilendirme dönemine ilişkin verilen Gelir Vergisi beyanları sonucunda, Türkiye genelinde en çok vergi beyan eden ilk 100 mükellefi açıkladı. Buna göre, 2015 için 45 milyon 157 bin 918,24 lira vergi tahakkuk ettirilen Arsel, Türkiye'nin vergi rekortmeni oldu.

Arsel'i, 44 milyon 328 bin 231,80 lira vergi tahakkuk ettirilen Mustafa Rahmi Koç izledi. Arsel ve Koç'u, 35 milyon 853 bin 563,87 lira vergi tahakkuk ettirilen Şarık Tara takip etti. 2014 yılının vergi rekortmeni Tara, geçen yıl üçüncü sırada yer aldı.

Merkez Bankası ödediği 2 milyar 350 milyon 350 bin 777,01 lira ile 2015'in kurumlar vergisi rekortmeni oldu. 2014'te söz konusu listenin zirvesinde bulunan Ziraat Bankası, geçen yıl 772 milyon 929 bin 214,81 lira ile ikinci sırada yer aldı. Akbank ise 738 milyon 121 bin 425,47 lira ile üçüncü oldu.

En fazla kurumlar vergisi ödeyenler listesinin ilk 10 sırasında merkezi Ankara'da bulunan 4, İstanbul'da bulunan 6 kurum yer aldı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, yazılı açıklamasında, geçen yıl en yüksek gelir ve kurumlar vergisi beyanında bulunan ilk 100 mükellef listelerinin ilan edilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Geçen yılın gelir vergisi ve kurumlar vergisi beyanlarına göre Türkiye genelinde en fazla vergi beyan eden mükelleflerin, vergisel yükümlülüklerini gönüllü uyum çerçevesinde yerine getirerek, ülke ekonomisinin kalkınmasına en fazla katkı sağlamış kişi ve kurumlar olduğunun altını çizen Ağbal, "Bu sebeple, bu mükelleflerimizi tebrik eder, şükranlarımı sunarım" ifadesini kullandı. 

Ağbal, mükellef odaklı hizmet anlayışının gereği olarak, mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunu artırmak ve vergiyle ilgili yükümlülüklerini kolayca yerine getirebilmelerini sağlamak için hizmet kalitesini sürekli olarak artırmaya çalıştıklarına dikkati çekti. 

Ağbal, kaliteli hizmet sunma anlayışı çerçevesinde teknolojik uygulamaları yakından takip ederek, vergilendirme süreçlerinde bunlardan yararlandıklarını, mükellefleri hakları ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirmek, doğru bilgiye en hızlı şekilde ulaşabilmelerini sağlamak için birçok iletişim kanalını etkin olarak kullandıklarını kaydetti. 

Elektronik uygulamalarla mükelleflerin vergi dairesine gelmeden işlemlerini yapabilmelerini sağlamakla birlikte, mükelleflerle yüz yüze etkin iletişime de önem verdiklerini vurgulayan Ağbal, bu kapsamda, beyan ve ödeme yükümlülüklerini zamanında yerine getiren mükellefleri iş yerlerinde ziyaret ederek, sunulan hizmetlere ilişkin görüş ve önerilerini almaya ve anketlerle memnuniyet seviyelerini tespit etmeye yönelik çalışmalar yürüttüklerini bildirdi. 

Ağbal, Türkiye'de kamu hizmetlerinin etkin ve verimli yürütülmesinde gerekli olan finansman kaynağının temininde vergi gelirlerinin büyük önem taşıdığını belirterek, "Bu nedenle, ödediği vergilerle ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunan 2015 yılı Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi Türkiye Geneli İlk 100 sıralamasına girmiş mükelleflerimiz başta olmak üzere, tüm mükelleflerimize teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dilerim" ifadesini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×