'Paralel'den tutuklu bulunan Dumankaya'ya tahliye

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Halit Dumankaya'nın da aralarında bulunduğu 6 kişi tahliye edildi

'Paralel'den tutuklu bulunan Dumankaya'ya tahliye
21 Mayıs 2016 Cumartesi 02:00

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) "himmet" adı altında finansal destek sağlandığı iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Halit Dumankaya'nın da aralarında bulunduğu 6 kişinin tahliyesine karar verildi.

Anadolu Örgütlü, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Anadolu 10. Sulh Ceza Hakimliğince 22 Nisan'da tutuklanmalarına karar verilen 9 şüpheli hakkında, savcılığın talebi üzerine tutukluluk incelemesi yapıldı.

Bu kapsamda Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği, 3 şüphelinin üzerine atılı suçlardan tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Hakimlik aralarında Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Halit Dumankaya'nın da bulunduğu 6 şüphelinin ise tutuklama ile umulan faydanın adli kontrol tedbirleri uygulanarak da sağlanabileceği gerekçesiyle tahliyelerine hükmetti.

Hakimliğin kararında, Halit Dumankaya'nın "Silahlı terör örgütüne üye olma" ve "terörizmin finansmanının önlenmesi hakkında kanuna muhalefet" suçlarını işlediğine dair tutuklamayı haklı gösterecek kuvvet ve nitelikte delil bulunmadığı kanaatine varıldığı belirtildi.

Bu kapsamda 6 şüpheli hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasını kararlaştıran hakimlik, şüphelilerin yurt dışına çıkışlarının yasaklanmasına, İstanbul il sınırlarını terk etmemelerine ve haftada bir gün ikametgahlarına en yakın polis merkezine giderek imza atmalarına karar verdi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında Bank Asya çalışanları, FETÖ/PDY yöneticileri ve iş adamlarının da bulunduğu 140 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılmış, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince İstanbul merkezli 9 ilde yürütülen operasyonda, 108 kişi gözaltına alınmıştı.

Emniyette işlemleri tamamlanan şüphelilerden 18'i savcılık talimatıyla serbest bırakılırken, 90 şüpheli de işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilmişti.

Savcılık, 20 şüpheliyi ifadelerinin ardından serbest bırakırken, 17 şüpheliyi adli kontrol hükümlerinin uygulanması, 53 şüpheliyi de tutuklanmaları talebiyle hakimliğe sevk etmişti.

Nöbetçi hakimliğe tutuklama talebiyle sevk edilen 53 kişiden, aralarında Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Halit Dumankaya'nın da bulunduğu 11 şüpheli tutuklanmış, 42 şüpheli ise adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmıştı.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×