KOBİ'ler taksitle fabrika sahibi olacak

TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu, 2011 yılında 'Yeni Dönem, Yeni hedefler' isimli raporda dile getirdikleri 'Kobiler kire öder gibi fabrika sahibi olsun' çözüm teklifinin 64. Hükümetin eylem planı arasına girdiğini müjdeledi.

KOBİ'ler taksitle fabrika sahibi olacak
28 Mart 2016 Pazartesi 14:32

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu Kadooğlu, TOKİ modelinin, kısıtlı sermaye ile yatırım yapan KOBİ'lerin başarılı olma şanslarını artırarak bölgesel kalkınmaya fayda sağlayacağını kaydetti. 5 yıl önceki teklifin bugünlerde sıkça dile getirilmeye başlandığını vurgulayan Tarkan Kadooğlu, o günden bugüne Türkiye ekonomisinin can damarı olan KOBİ'lerin meseleleri millî ve uluslararası alanda çözmek için çalışmaları da sürdürdüklerini belirtti.

Kadooğlu "2011 yılında TÜRKONFED tarafından hazırlanan rapor, aradan geçen 5 yılda hükümetimizin 2016 yılı Eylem Planı'nda yer aldı. KOBİ'lerimizin gelişimi, 'Sanayi 4.0' ile dijital ekonomiye hazır hale getirilmesi, gelişmişlik farklarının azaltılması yönünde oluşturacağı sinerjinin ülke ekonomisine yansıması için elimizi taşın altına koyduk. Gücümüzü Anadolu'nun her köşesine yayılan KOBİ'lerimizden alıyoruz. 64. Hükümetimiz tarafından KOBİ'lere anahtar teslim fabrika için harekete geçilmesi yönünde ortaya çıkan iradeyi de destekliyoruz. TÜRKONFED olarak yapılacak her türlü çalışmaya katkı sunmaya hazırız" dedi.


"KOBİ'lerin kira öder gibi fabrika sahibi olmasının, KOBİ girişimciliğini de canlandıracağını" hatırlatan Başkan Kadooğlu, bölgelerarası gelir eşitsizliği probleminin bir nebze de olsa kapanacağına vurgu yaptı. Tek başına TÜRKONFED'in bu çalışmasının yeterli olmadığını da hatırlatan Kadooğlu "Bu nedenle konfederasyon olarak gerek yerel dinamikleri harekete geçirecek stratejiler gerekse de Bölgelerarası Ortak Girişim Projesi gibi bölgesel dinamikleri besleyecek çalışmalarımıza devam ediyoruz. TÜRKONFED olarak önerdiğimiz her model ve çalışma, birbiriyle bağlantılı zincirin halkalarıdır. Geçtiğimiz aylarda hükümetimizin ilgili bakanlıklarının gerçekleştirdiği toplantı sonrasında 3 yıl geri ödemesiz, 20 ve 30 yıllık vadelerde yapılması planlanan fabrikanın tüm inşasını üstlenmesi için TOKİ'ye görev verileceği ifade edildi. KOBİ'lerin her ay konutta olduğu gibi cüz'i miktarlarda aylık ödeme yapacakları, ayrıca arsa konusunda da KOBİ'lere kolaylık sağlanacağı vurgulandı. Gönül isterdi ki, bu modeli ilk teklif ettiğimizde tatbik edilseydi... Her şeye rağmen geç kalmış sayılmayız. Modelin kentsel dönüşüm çalışmalarında yaşanan sorunlar da gözönüne alınarak her türlü teknik ve yasal altyapısının sağlam hazırlanması gerekiyor. Ortaya çıkacak en ufak bir uygulama boşluğu süreci sıkıntıya sokacaktır. Bu noktada TÜRKONFED olarak, karar vericilere sesleniyoruz. Her türlü destek ve çalışmaya hazırız. Gerekli yetkinliğe ve en geniş tabanlı KOBİ örgütlenmesine sahip bir çatı yapı olarak ortak aklı birlikte harekete geçirebiliriz" dedi.

TÜRKONFED'in teklifi neydi?

Türkiye'nin ekonomi ve sanayisini güçlendirmek hedefine yönelik olarak hazırladığı TÜRKONFED tarafından 2011 yılında hazırlanan 'Yeni Dönem Yeni Hedefler' raporunda, yeni fabrikaların tesisi için Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) konut inşaa modeli önerilmişti. Küçük işletmeler için atölye, orta boy işletmeler için fabrika modelini öneren TÜRKONFED, bu yolla özellikle KOBİ'lerin rekabet gücünü artmasına katkı sağlanacağının ve daha verimli üretimin gerçekleşeceğinin altını çizmişti. TOKİ'nin dar gelirli vatandaşlara yönelik konut inşa modeli kullanılarak, kısıtlı sermayesi olan KOBİ'ler için nitelikli yatırım tesisi inşaa edilmesi gerektiğini ifade eden TÜRKONFED raporunda, "Toplu Konut İdaresi, kentsel dönüşüm alanında üstlendiği öncü rolle kalkınmaya destek sağlamaktadır. TOKİ'nin en önemli başarılarından biri, normal piyasa şartlarıyla konut sahibi olamayan dar gelirli yurttaşlarımızı konut sahibi yapmaya yönelik geliştirdiği iş modelidir. Bu sayede binlerce dar gelirli vatandaş kira öder gibi ev sahibi olmuştur. TÜRKONFED olarak  TOKİ'nin bu rol modelinin, girişimciler için atölye ve fabrika binası yapımında kullanılabileceğini düşünüyoruz" ifadelerine yer verilmişti. Yine aynı raporda uygulanması istenen modele yönelik şu tespit ve öneriler dile getirilmişti:

"İllerin potansiyeli ve gelişmişlik endeksine göre planlama yaparak, küçük işletmeler için atölye (500-1000 m2), orta boy işletmeler için ise fabrika binası (2000-5.000 m2) yapılıp kira öder gibi taksitle girişimcilere tahsis edilebilir. Böylece kısıtlı sermaye ile iş yapan KOBİ'ler, sermayelerini makine ve işletmeleri için kullanarak daha verimli ve kaliteli üretim yapabilir, girişimlerinin başarılı olma şanslarını artırabilirler."

 Raporda, fabrika binası olarak düşünülen yapıların organize sanayi bölgelerinde (OSB), mikro işletmeler için yapılacak atölyelerin ise küçük sanayi sitelerinde yapılabileceği de vurgulanmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×