Yaşlılara kötü muamele yaygınlaşıyor

Dünya genelinde özellikle de batılı ülkelerde yaşlılara karşı kötü muamele giderek artıyor.

29 Eylül 2016 Perşembe 23:33

Sonhaberler / Haber Merkezi

Doğu toplumlarında özellikle de İslam dünyasında kendilerine gösterilen saygının "ibadet" olarak kabul edildiği yaşlılara batıda her geçen gün kötü muamele yaygınlaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) 57 ülkede 83 binden fazla kişiyle çalışarak hazırladığı raporda, yaşlı insanlara dönük kötü davranışların yaygınlaştığı belirtildi. Son olarak İngiltere'de bir sokak ortasında yaşlı bir adamın gençler tarafından darp edilmesi ve alay edilmesi ise olayın boyutunu daha net ortaya koyuyor. 

Rapora göre, yaşlılara karşı en az saygı, gelir düzeyinin en yüksek olduğu ülkelerde görülüyor.
WHO'nun raporu; "Analizlerimiz yaş ayrımcılığının aşırı derecede yaygın olduğunu teyit etti. Çoğu kişi bilinçaltlarında yaşlılara karşı tektipleştirici yaklaşım bulunduğunun farkında değil" diyor.

Öte yandan kendilerini yük olarak gören yaşlılar depresyon ve sosyal izolasyon yaşıyor. WHO'nun atıfta bulunduğu yeni bir araştırmaya göre, kendi yaşlılıkları hakkında olumsuz bir tutumla karşılaşan yaşlılar, sakatlılardan kolay kurtulamıyor ve olumlu yaklaşım görenlerden 7.5 yıl daha az yaşıyor.
WHO'nun raporunda dünyanın yaşlandığı yönünde veriler de paylaşıldı. Buna göre, 2050'de 60 yaş ve üzeri nüfus iki katına çıkacak.

İNGİLİZ GENÇLER YAŞLI ADAMI DÖVÜYOR

Sonhaberler.Com'da geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir videoda, İngiliz gençlerin yaşlı bir adamı sokak ortasında darp ettiği ve onunla dalga geçtiği görülüyordu. 

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×