Nesli Tükenen Hayvanlar

Nesli tükenen hayvanlar, günümüzde oldukça fazlalaşmaktadır. Bunun nedeni ise genellikle insanoğlu faktörü olmaktadır.

Nesli Tükenen Hayvanlar
22 Kasım 2014 Cumartesi 08:39

Nesli tükenen hayvanlar, günümüzde oldukça fazlalaşmaktadır. Bunun nedeni ise genellikle insanoğlu faktörü olmaktadır. Doğada sayıları az olan hayvanların çoğu nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanlardır. Hayvanların yok olma ve sayılarının azalmasının nedenlerinin başında insanların kaçak avlanması ve hayvanların doğal yaşam alanlarının yok edilmeye çalışılması gelmektedir. Hayvanların düşünülmeden yanlış bir şekilde avlanılması sonucu sayıları azalmakta, hatta türleri yok olmaktadır. Çok eski çağlarda insanlar hayvanları beslenmek ve korunmak amacı ile yok ediyorlardı. Fakat yılların ilerlemesiyle birlikte insanların hayvanları yok etme amaçları değişti ve bu bir katliama dönüştü denilebilir. Eğer böyle devam ederse bir kaç yıl içerisinde birçok hayvan türünün tamamen yok olacağı düşünülüyor. Bu yazımızda sizlere nesli tükenen hayvanlar konusunda bilgiler vermeye çalışacağız. 


Nesli Tükenen Hayvanlar Hangileri?

Dinozorlar: 160 yıl kadar kara hayatında yaşam süren yaklaşık 1000 dinozor türünün, 65 milyon yıl önce türlerinin tükendiği bilinmektedir. Dinozorların yok olmasına dair ortaya atılan birçok iddia olmasına rağmen, en kabul görülen iddia Walter Alvarez'in (Jeolog) ve babası Luiz Alvarez'in (Fizikçi) ileri sürmüş olduğu ''Dinozorların 65 yıl önce yaklaşık 10 km çapında bir gök taşının dünyaya çarpması sonucu nesillerinin tamamen yok olduğu'' düşüncesidir. Günümüzde nesilleri tükenen hayvanlar arasında yer alan dinozorlar hakkında iddialar devam etmektedir.
 
Hazar Kaplanı: Hazar denizi, İran, Türkmenistan ve Afganistan'ın kuzey kesimlerinde yaşayan bu hayvanın Moğolistan ve Irak'ta da izlerine rastlanmıştır. Bu türler Bengal kaplanlarından daha küçük bir yapıya sahiptir ve sık tüyleri ile soluk çizgilere sahip bir yapıları vardır. Hazar kaplanının gövdesi ile boyun altı beyaz ve sarkık bir yapıdadır, kısa ve küçük kulaklara sahip olan bu hayvan türü renk olarak Bengal kaplanlarına benzemektedir. Bacakların dış kısmı sarı, iç kısmı ise beyaz olan hazar kaplanı, vücudunun üzerinde sarı ve beyaz renklerin karışımı olan tüyler bulunmaktadır. Hazal kaplanı yalnız yaşamayı seçen hayvan türleri arasındadır. Sadece çiftleşme dönemlerinde erkek ve dişiler bir arada görülmektedir, Bu türler günümüzde tükenme derecesine gelmiş hayvanlar arasındadır. Hazal kaplanı sayısı gün geçtikçe azalıyor ve bu nedenle korunmaya çalışılıyor.
 
Anadolu Panteri: Orta Doğu ve Batı Asya'da yaygın bir şekilde yaşadığı görülen İran Leoparının, Anadolu'da yaklaşık olarak 30 yıl öncesine kadar yaşam sürdüğü bilinen bir türüdür. Anadolu Panteri yaşam alanı olarak Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgeleri gibi ormanlık alanlar olmuştur. Anadolu panterinin yaşam süresi yaklaşık olarak 20 yıl olarak bilinmektedir. Bu türlerin yaşam alanlarının ve av kaynaklarının azalması insanların yaşadığı bölgelere yönelmelerine neden olmuştur. Bu nedenle de insanlarımız Anadolu Panterlerini vurarak ya da zehirleyerek yok etmişlerdir. En son Beypazarı'nda 1974 yılında bir birey tarafından vurularak öldürüldüğü bilinen Anadolu panteri, o yıldan bu yana bir daha görülmemiştir ve tükendiği bilinmektedir. 
 
Dev Komodo Ejderi: Bu hayvan türü nesilleri tükenmekte olan en korkunç hayvanlardan olan Dev Komodo Ejderi en büyük kertenkele türüdür. Yaşam alanı olan Komodo Adasından ismini alan bu tür, 3 metreden uzun bir boya sahiptir. Komodo Ejderi büyük ya da küçük her türlü hayvanı yiyerek beslenmektedir. Bulunduğu adada fare bırakmayan bu tür nesli tükenen hayvanlar arasında yer alan en korkunç hayvandır.
 
Caretta Caretta: Bir tür deniz kaplumbağası olan Carettalar yumurtlamanın haricinde karada görünmezler. Ayrıca bir defada 100 den fazla yumurta çıkarabildiği kanıtlanmış olan bu türün yavruları iki aylık döneme ulaşınca deniz içerisinde yaşamlarını sürdürmeye devam etmektedirler. Caretta Carettaların en büyük yumurtlama bölgelerinden birisi Türkiye'dir  ve sayıları gittikçe azalan carettalar korumaya alınmış hayvan türlerindendir. 
 
Mamut: M.Ö 1700 yılında yaşadığı bilinen bu türler 4,5 metre boy ve 8 ton ağırlığa sahip olduğu bilinen hayvanlardır. Araştırmalar sonucu bulunan en eski mamut türünün 4 milyon yaşında olduğu tespit edilmiştir. Nesli tükenen hayvanlar arasında yer alan mamutların tükenme nedeni tam olarak bilinmese de, nedeninin avlanma ya da buzul çağı sonunda yaşanan iklimsel değişiklikler olabileceği düşünülmektedir. 
 
Moa Kuşu: 700 yıl önce tükenen gelmiş geçmiş en büyük kuş türüdür. Yeni Zelenda'da yaşadığı bilinen bu kuş türünün neslinin tükenme nedeni: İnsanların Yeni Zelanda'ya yerleştikleri dönemlerde zaten nesli tükenmeye yakın olan bu türlerin, yaklaşık 10 yıl çocukluk dönemi yaşamaları sebebiyle nesilleri tükenmiştir. 
 
Javan Gergedanı: Dünyada en nadir bulunan memeli türleri arasında yer alan Javan Gergedanı, boynuzlarına değer veren kaçak avcılar tarafından avlanmak ve müteahhitlerin yaşam alanları alan ormanları yok etmeleri nedeniyle nesli tükenme derecesine gelmiştir. Endonezya ve Vietnam bölgelerinde yaşam süren bu türlerin 60 tan az türünün yaşadığı bilinmektedir. 
 
Meksika Yunusu: California Körfezinde yaşam süren ve memeli deniz hayvanları içerisinde çok nadir görülen bu türün, sınırlı sayıda bulunması ve balıkçıların ağlarına kolayca yakalanmaları nedeniyle nesilleri tükenmeyle karşı karşıyadır. 200 ve 300 Meksika Yunusunun hayatta olduğu bilinmektedir ve korunmaya çalışılmaktadır. 
 
Büyük Panda: Çin, Burma ve Vietnam bölgelerinde yaşamlarını sürmekte olan bu türlerin neslinin yok olma nedeni, yaşam alanlarının yok edilerek parçalanmasıdır. Her ne kadar kapalı alanlarda üretilmeye ve korunmaya çalışılsa da 2000 den daha az sayıda büyük panda yaşadığı bilinmektedir.
 
Sumatra Kaplanı: Milyonlarca yıldır Sumatra Adasında yaşam sürmekte olan bu kaplanlar insanlar tarafından yok edilmektedir. 600 den az sayıda türünün yaşadığı biliniyor ve bunların 500 tanesi koruma altındayken, 100 tanesinin de doğal yaşam alanlarında hayat sürdüğü tespit edilmiştir. 
 
Pigme Borneo Fili: Yaklaşık olarak 500 türünün yaşadığı bilinen bu hayvan, Kuzey Borneo bölgesinde hayat sürmektedir. Pigme Borneo Fili Asya fillerinden 50 cm. daha kısa bir yapıya sahiptir. Palmiye ekimi nedeniyle bu fillerin yaşam alanlarının azalması, nesli tükenen hayvanlar arasında yer almalarına neden olmaktadır. 
 
Siyah Ayaklı Dağ Gelinciği: Kuzey Amerika'da yaşam sürmekte olan bu türlerin sayıları 1000 e kadar düşmüştür. Kuzey Amerika kıtası üzerinde nesli tükenmekte olan memeliler arasında yer alan tek gelincik türüdür. 1986 yılında yalnızca 18 gelincik türü kalan bu hayvanlar, şimdilerde soylarının kazanılması için koruma altındadırlar. 
 
Nesli Tükenen Hayvanlar İçin Yapılması Gerekenler
  • Nesli tükenen hayvanlar konusunda insanlar bilinçlendirilmelidir.
  • İnsanlarımıza yaşam döngüsü bozulduğunda bu durumdan insanoğlunun da zarar göreceği hakkında bilgiler verilmelidir.
  • Öğrencilerin gördüğü derslerde bu konularda bilgiler verilerek, eğitimlerinde de bu konular işlenmelidir. 
  • Nesli tükenen hayvanlar konusunda devlet gerekli önlemleri almalı ve bu hayvanları koruma altında tutmalıdır. 
  • Her canlı gibi hayvanların da yaşamaya hakkının olduğu ve hayvanları yok etmenin soykırım olarak görülmesi gerektiği bilinmelidir. 
  • Hayvanların yaşam alanlarının korunması ve yanlış avlanmaya olan cezaların artırılarak, nesli tükenen hayvanları korumaya yönelik yeni yasalar çıkarılmalıdır.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×