Miraç Kandili'nde camiler doldu

Miraç Kandili vesilesiyle Türkiye'nin hemen hemen bütün illerinde camiler yatsı namazıyla birlikte doldu taştı.

Miraç Kandili'nde camiler doldu
03 Mayıs 2016 Salı 23:48

Hakkari'den Edirne'ye kadar ülkenin dört bir yanında bu gece Miraç Kandili vesilesiyle camiler doldu taştı. Peygamber efendimizin Allah'ın huzuruna yükseldiği gece olarak kabul edilen Miraç Kandili dolayısıyla yurt genelinde camilerde programlar düzenlendi. Diyarbakır'da Sur İlçe Müftülüğü tarafından Ulu Camii'de gerçekleştirilen Miraç Kandili programı, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Türkçe ve Kürtçe mevlit okunan programda, cemaate "Kandil simidi" ve hurma ikram edildi. 

Diyarbakır İl Müftülüğü tarafından Kayapınar ilçesinde bulunan Cebeli Nur Camii'ndeki program ise Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Türkçe ve Kürtçe okunan mevlidin ardından, program yapılan duayla sona erdi.Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki operasyonlar kapsamında ilçe merkezini teröristlerden temizleyen ve arama tarama çalışmalarını sürdüren güvenlik güçleri, Miraç Kandili dolayısıyla Yeşildere Mahallesi'ndeki İhsaniye Camisi'ni doldurdu.

Yüksekova'da terör operasyonuna katılan güvenlik güçleri, Miraç Kandili'ni idrak etti.Yüksekova'da terör operasyonuna katılan güvenlik güçleri, Miraç Kandili'ni idrak etti.

Akşam namazının ardından, camiye gelen çok sayıda asker ve polis, birlikte saf tutup namaz kılarak, şehit olan meslektaşları için dua etti. "Peygamberler Şehri" olarak nitelendirilen Şanlıurfa'da, vatandaşlar Miraç Kandili dolayısıyla tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi'ndeki camileri doldurdu.

Gün boyunca kentin kutsal mekanlarını ziyaret edenler, akşam namazının ardından Hazreti İbrahim'in doğduğu ve ateşe atıldığı yer olarak rivayet edilen Balıklıgöl Yerleşkesi'ne geldi.

Şanlıurfa'da vatandaşlar, Miraç Kandili dolayısıyla tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi'ndeki camileri doldurdu. AA/Halil FidanŞanlıurfa'da vatandaşlar, Miraç Kandili dolayısıyla tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi'ndeki camileri doldurdu. 

Gece dolayısıyla çevre illerden gelen ziyaretçiler, yerleşkede bulunan kutsal yerleri ziyaret ederek dua etti. Buradaki camilerde namaz kılan vatandaşlardan bazıları Kur'an-ı Kerim okudu.

Vatandaşlar daha sonra Hazreti Eyyüp'ün çile çektiği yer olarak kabul edilen makamı da ziyaret etti. Ziyaretçiler, yatsı namazının ardından, Şanlıurfa Müftülüğü tarafından Dergah ve Eyyüp Peygamber camilerinde okutulan mevlidi dinleyip dua etti.Bursa'da Miraç Kandili nedeniyle tarihi Ulu Cami'de kandil dolayısıyla program düzenlendi. Akşam namazının ardından, camiye gelen kadın, erkek, genç, yaşlı çok sayıda kişi namaz kılarak, dua etti.

Bursa'da, tarihi Ulu Cami'yi dolduran vatandaşlar, namaz kılıp dua ederek, Miraç Kandili'ni idrak etti. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile emniyet mensuplarınca gerçekleştirilen "Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demirci" operasyonunun ardından, huzur ve güvenliğin sağlandığı Şırnak'ın Cizre ilçesi Dağkapı Mahallesindeki Hz. Nuh Nebi Camisi'nde Miraç Kandili dolayısıyla program düzenlendi.

Cizre'de Hz. Nuh Nebi Camisi'ni dolduran vatandaşlar Miraç Kandili'ni idrak etti. AA/Abidin YelCizre'de Hz. Nuh Nebi Camisi'ni dolduran vatandaşlar Miraç Kandili'ni idrak etti. AA/Abidin Yel

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan, Türkçe ve Kürtçe mevlit okunan programda, Cizre Müftüsü Selahattin Yılmaz, Miraç Kandili'nin önemini anlattı.

Yapılan dua ile son bulan programın ardından, camiye gelen vatandaşlar, programdan sonra Hz. Nuh Nebi Türbesi'ni ziyaret etti.Hatay'ın Antakya ilçesinde, Anadolu'da inşa edilen ilk cami olma özelliğini taşıyan Habib-i Neccar Camisinde Miraç Kandili nedeniyle program düzenlendi.

Vatandaşlar, akşam saatlerinden itibaren Habib-i Neccar Camisi'ni doldurmaya başladı. Düzenlenen program Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Antakya Merkez İlçe Müftüsü Necati Şafak'ın Mevlid-i Şerif okumasının ardından namaz kılındı, dua edildi.

İstanbul'da, Miraç Kandili dolayısıyla erkek, kadın, genç, yaşlı çok sayıda kişi, özel programlar düzenlenen başta Sultanahmet, Eyüp Sultan ve Süleymaniye Camisi olmak üzere camilerde saf tuttu. Sultanahmet Camisi'nde düzenlenen programda, Baş İmam Hatip Hasan Kara, Miraç gecesinin önemini anlatan bir sohbet verdi. Sohbetin ardından mevlit okundu. 

Süleymaniye, Fatih ve Eyüp Sultan camilerinde de Miraç Kandili dolayısıyla programlar düzenlendi.

Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camisi'nde Miraç Kandili idrak edildi.

Selimiye Camisi'ndeki programda namaz kılıp dua eden vatandaşlar, okunan Kur'an-ı Kerim, Mevlid-i Şerif ve ilahiler ile kandilin manevi atmosferini yaşadı.Kandil programına Batı Trakya'dan da çok sayıda vatandaş katıldı. Cami içinde yer kalmayınca bazı vatandaşlar namazı cami avlusunda kıldı.


Etiketler; #Miraç Kandili

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×