Kiracılar dikkat! Kirada yeni dönem

GEDİZ Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen Kira Hukuku Sempozyumu'nda yeni yasayla gelen ama pek bilinmeyen düzenlemelere dikkat çekildi.

Kiracılar dikkat! Kirada yeni dönem
01 Mart 2015 Pazar 12:27

Yeni düzenlemeye göre; ön ödeme 3 maaş kirayı geçmeyecek ve kiraya verene ödenmeyip kiracı hesabına bankaya yatırılacak. Dövizle ödenen kira 5 yılda bir tekrardan belirlenebilecek. Kiracının ödemediği aidattan kiraya sağlayan de mesul olacak.

Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi, “Kira Hukuku Sempozyumu' düzenledi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Prof. Dr. Halil Akkanat, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Prof. Dr. Faruk Acar, İstanbul kent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Prof. Dr. Alper Gümüş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Doç. Dr. Murat Aydoğdu ve Doç. Dr. Serkan Ayan, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Doç. Dr. Murat İnceoğlu, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Doç. Dr. Emre Gökyayla, Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Prof. Dr. Muhammet Özekes, Doç. Dr. Hasan Petek ve Yrd. Doç. Dr. Ahmet Türkmen konuşmacı şekilde katıldı.

Kira yükseliş kriterleri, kira sözleşmesinin feshi, kira ilişkisinin devri, kiralanın el değiştirmesi, kiracının tahliyesi bunun şeklinde konular 4 celsede ele alındı. Kira hukuku dalında kitap yazan ve çalışmaları bulunan 7 üniversiteden 10 öğretim üyesi, hem kiracıları hem kiraya verenleri hem de hukukçuları aydınlattı, soruları yanıtladı. 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 1 Temmuz 2012'de yürürlüğe girdiği, kira sözleşmelerine kullanılan 818 sayılı Borçlar Kanunu ve 6570 sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun'un yürürlükten kalktığına; bilhassa kira sözleşmesine ait ciddi değişikliklere gidildiğine dikkat çekildi.

BANKALAR DA ARTIK SORUMLU

Doç. Dr. Murat Aydoğdu, yeni kanunun ön ödeme alımına da yeni kriterler getirdiğine işaret etti. Doç. Dr. Aydoğdu, depozitoya üst hudut konduğunu ve bundan sonra kiraya verene verilmeyeceğini belirterek, 'Yeni kanunun 342'nci maddesiyle ön ödeme 3 maaş kira bedeliyle sınırlandı. Üç maaş kiranın üstünde ön ödeme alınması böylece yasaklanmış oldu. Eğer kira, 6 maaş veya yıllık bunun şeklinde daha uzun süreler için ödeniyorsa, maaş miktarı hesaplanarak ön ödeme belirleme edilecek. Pek bilinmeyen ciddi bir öteki değişiklik daha var. Kiracı depozitoyu kiraya verene vermeyecek, bankaya gidip kendi hesabına adisyon açarak bu bedeli ilgili taşınmazın depozitosu şekilde yatıracak, elde edilen getiri geliri de depozitoya eklenecek. Banka, kira sözleşmesinin sona ermesini takiben hukuki zamanda depozitoyu ya 2 tarafın rızasıyla iade edecek ve ya icra takip sonucunu bekleyecek. Burada bankalara ciddi mesuliyet düşüyor. Yasa böyle diyor fakat kaç şahıs bunu biliyor? Bankalar ve yurttaş böyle bir hukuki düzenlemeden haberdar mı' dedi. Doç. Dr. Murat Aydoğdu, kiracılar sebebi ile ödenmeyen apartman aidatlarına da değinerek, “Kat Mülkiyeti Kanunu'na oranla apartman umumi giderlerini içeren aidatlardan kiraya sağlayan de sorumlu. Eğer kiracı ödeyemez ise mülk malikinden öğrenim edilebilir' diye konuştu.

HAKKANİYET İLKESİNE DİKKAT

Doç. Dr. Emre Gökyayla da kiracılarla kiraya sağlayan arasındaki en ciddi konulardan bir tanesi bulunan kira yükselişının kriterlerini açıkladı. Doç. Dr. Gökyayla, yeni kanunun kiracı lehine emredici hukuklar içerdiğini, işyerleri kira yükseliş kriterlerine ait düzenlemelerin ise 2020 yılına ertelendiğini dile getirdi, şunları söyledi:

'Kira ücretinin tekrardan belirlenmesinde Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) üst hudut kabul ediliyor. Sözleşmedeki yükseliş oranı, hakkaniyet prensibi ve emsal kira bedelleri kriter alınıyor. Hakkaniyet ilkesi, eski kiracı indirimini içeriyor, bunun nasıl olacağına ait Yargıtay kararları var. Yargıtay, eski kiracıların kiralarının tekrardan belirlenmesinde, emsal kira bedelleri üstünden yüzde 15 indirime gidilmesini benimsiyor. Kiracıların ve kiraya verenlerin bunu bilmesinde fayda var. Ayrıca yeni yasanın 344'üncü maddesiyle yabancı nakit şekilde ödenen kira ücretinin 5 sene geçmedikçe tekrardan belirlenemeyeceği de hükme bağlandı.'

Kaynak: DHA


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×