Arı Sütü

Arı sütü, işçi arılarının kafalarının içindeki salgı bezlerinde gizlenmiş olarak bulunmaktadır.

Arı Sütü
22 Kasım 2014 Cumartesi 09:08

Arı sütü, işçi arılarının kafalarının içindeki salgı bezlerinde gizlenmiş olarak bulunmaktadır. Bu salgı bezlerinin içindeki arı sütü , arı larvalarını beslemektedir. Bu arı sütlerinin içinde gelişen larvalarda erkek arılar , işçi arılar ve kraliçe arılar büyümektedir. 3 günün sonunda erkek arılar ve işçi (dişi) arıların arı sütünden beslenmesi son bulmaktadır. Fakat kraliçe arı bu özel maddeden , daha fazla gelişebilmek için beslenmeye devam eder. Kraliçe arıları üretmek için insanlar, taşınabilir çerçeveli kovanlarla kolonileri canlandırmaktadır. 

Kraliçe larvası 4 günlük iken bu arı sütleri her bir kraliçe arı tarafından özenle toplanmaktadır. Bunlar büyük miktarda depolanmış olan kraliçe arılarının odalarından (hücrelerinden) toplanır. Arı sütü işçi arı larvalarını beslerken  , işçi arılarda arı sütünü besler ve üretilen bu arı sütü anında tüketilir. Kraliçe larvaları stoklanırken  , larvanın tükettiğinden daha fazla arı sütü üretilir. Bu yüzden sadece kraliçe hücrelerinde arı sütü hasatlamak daha kullanışlıdır. İyi yapılandırılmış bir kovanda 5-6 aylık bir sezonda yaklaşık olarak 500 gram arı sütü üretilebilir. 

Ürün çok hızlı şekilde bozula bildiğinden , üreticiler arı sütü satılana ya da bir koleksiyon merkezine gönderilene kadar soğuk bir depoda ( derin dondurucu , buzdolabı vb.) muhafaza etmelidir. Bazı durumlarda bal veya bal mumu eklenerek arı sütünün bekleme ömrü uzatılabilir.

Arı sütünün tamamı %67 su,  %12.5 ham protein (küçük miktarlarda farklı amino asitler içeren) , %11 sade şeker ve %5 yağlı asitten oluşmaktadır. Ayrıca arı sütü birçok mineral ve bazı enzimleri , antibakteriyel ve antibiyotik bileşenleri , vitamin B5 , vitamin B6 ve az miktarda vitamin C izleri de içermektedir. Yağda çözünen A , D , E ve K vitaminlerini bünyesinde barındırmaz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×