Arı Sütü

Arı sütü, işçi arılarının kafalarının içindeki salgı bezlerinde gizlenmiş olarak bulunmaktadır.

Arı Sütü

Arı sütü, işçi arılarının kafalarının içindeki salgı bezlerinde gizlenmiş olarak bulunmaktadır. Bu salgı bezlerinin içindeki arı sütü , arı larvalarını beslemektedir. Bu arı sütlerinin içinde gelişen larvalarda erkek arılar , işçi arılar ve kraliçe arılar büyümektedir. 3 günün sonunda erkek arılar ve işçi (dişi) arıların arı sütünden beslenmesi son bulmaktadır. Fakat kraliçe arı bu özel maddeden , daha fazla gelişebilmek için beslenmeye devam eder. Kraliçe arıları üretmek için insanlar, taşınabilir çerçeveli kovanlarla kolonileri canlandırmaktadır. 

Kraliçe larvası 4 günlük iken bu arı sütleri her bir kraliçe arı tarafından özenle toplanmaktadır. Bunlar büyük miktarda depolanmış olan kraliçe arılarının odalarından (hücrelerinden) toplanır. Arı sütü işçi arı larvalarını beslerken  , işçi arılarda arı sütünü besler ve üretilen bu arı sütü anında tüketilir. Kraliçe larvaları stoklanırken  , larvanın tükettiğinden daha fazla arı sütü üretilir. Bu yüzden sadece kraliçe hücrelerinde arı sütü hasatlamak daha kullanışlıdır. İyi yapılandırılmış bir kovanda 5-6 aylık bir sezonda yaklaşık olarak 500 gram arı sütü üretilebilir. 

Ürün çok hızlı şekilde bozula bildiğinden , üreticiler arı sütü satılana ya da bir koleksiyon merkezine gönderilene kadar soğuk bir depoda ( derin dondurucu , buzdolabı vb.) muhafaza etmelidir. Bazı durumlarda bal veya bal mumu eklenerek arı sütünün bekleme ömrü uzatılabilir.

Arı sütünün tamamı %67 su,  %12.5 ham protein (küçük miktarlarda farklı amino asitler içeren) , %11 sade şeker ve %5 yağlı asitten oluşmaktadır. Ayrıca arı sütü birçok mineral ve bazı enzimleri , antibakteriyel ve antibiyotik bileşenleri , vitamin B5 , vitamin B6 ve az miktarda vitamin C izleri de içermektedir. Yağda çözünen A , D , E ve K vitaminlerini bünyesinde barındırmaz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×