İstanbul'da sıcaklık 10 derece birden düştü

İstanbul'da dün gündüz saatlerinde 31 dereceye kadar hissedilen sıcaklık gece 10 derece birden düştü

İstanbul'da sıcaklık 10 derece birden düştü
12 Ağustos 2016 Cuma 22:23

Hava durumu en sık değişen şehirler arasında yer alan İstanbul'da dün de ani bir şekilde büyük bir değişim yaşandı. Gündüz saatlerinde 31 dereceye kadar hissedilen hava sıcaklığı akşam ilerleyen saatlerde 21 dereceye kadar birden düştü. Bir anda bahar havasının hissedildiği İstanbul'da yüksek noktalarda soğuk hava bile hissedildi. Meteoroloji tarafından gündüz saatlerinde serin hava ve yağış uyarısı yapılmıştı. Sıcaklıkların biraz daha düşmesi beklenirken; bugün gündüz saatlerinde sıcaklığın 24-25 derecelerde seyretmesi bekleniyor. Bu gece saatlerinde ise yine bahar serinliğinin kendini hissetirmesi bekleniyor.

Yurt genelinde bugün  serin ve yağışlı hava etkisini göstermeye başladı. Bu gece ve yarın Marmara’nın doğusu, İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz’de görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların Marmara’nın doğusu (Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik, Bursa ve İstanbul’un Anadolu yakasında) Bolu, Karabük ve Sinop’ta kuvvetli (metrekareye 21-50 kg) Batı Karadeniz kıyı illerinde ise (Düzce, Zonguldak, Bartın ve Kastamonu’nun kıyı ilçelerinde Çok kuvvetli ve Şiddetli (51 – 100 kg/metrekare) olacağı tahmin ediliyor.

Meteoroloji'nin internet sitesinden yapılan açıklama göre, dün akşam saatlerinde başlayan kuvvetli yağışlar, pazar günü saat 21.00'de bitecek.

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının Cumartesi günü kuzeybatı kesimlerde, Pazar günü ise kuzeydoğu ve iç bölgelerde hissedilir derecede (6 ila 10 derece) azalacağı tahmin ediliyor.

Pazar Günü; Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Akdeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde görülmesi beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların Samsun, Trabzon ve Artvin’in kıyı kesimlerinde kuvvetli (metrekareye 21-50 kg), Ordu, Giresun ve Rize ile Trabzon’un doğu ilçelerinde ise çok kuvvetli ve şiddetli (metrekareye 51-100 kg yağış) olacağı tahmin ediliyor.

Haftasonunda Marmara’nın doğusu ve Karadeniz kıyı illerinde tahmin edilen çok kuvvetli ve şiddetli yağışların sebep olabileceği olumsuzluklara (ani sel, su baskını, yıldırım, heyelan vb.) karşı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

15 Ağustos 2016 Pazartesi gününden itibaren yağışlı sistemin kuzeydoğu kesimlere çekileceği ve hafta boyunca Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzeydoğu kesimlerinde etkili olacağı bekleniyor.

Rüzgârın; Cumartesi ve Pazar günleri Batı Karadeniz, Marmara ve Ege’de kuzey ve kuzeydoğu (yıldız ve poyraz), Pazar günü ilave olarak Orta ve Doğu Karadeniz’de kuzey ve kuzeybatı yönlerden (yıldız ve karayel) kuvvetli ve zaman zaman fırtına şeklinde (40 – 70 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

ÜÇ GÜNLÜK HAVA TAHMİN HARİTASI


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×