Brezilya devlet başkanı yargılanacak

Brezilya Ulusal Kongresi'nin alt kanadı, Devlet Başkanı Rousseff'in yargılanmasının önünü açan gensoruyu onayladı

Brezilya devlet başkanı yargılanacak
18 Nisan 2016 Pazartesi 11:20

Brezilya'da Ulusal Kongre'nin alt kanadında yapılan oylamada, Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in görevden alınması talebiyle hakkında soruşturma açılması kararı verildi.

Ulusal Kongre'nin alt kanadında devlet başkanının yargılanmasının önünü açan gensoru oylaması, 137'e karşı 367 "Evet" oyuyla kabul edildi. 7 milletvekili çekimser kalırken, 2'si oylamaya katılmadı.

Rousseff aleyhine oy kullananların sayısının, devlet başkanı hakkında soruşturma açılması için gereken 342 oyu aşmasıyla, 13 yıldır iktidarda olan İşçi Partisi büyük yenilgiye uğradı.

Senato tarafından oluşturulacak özel bir komite, Rousseff'in mahkemede yargılanmasının önünü açan gensoru önergesini görüşecek. Yolsuzluk davası açılıp açılmamasını oylayacak olan Senato'da, Rousseff'in aleyhine sonuç çıkması durumunda, devlet başkanının görevi 180 günlüğüne askıya alınacak.

Bu süre zarfında Rousseff'in görevini, Devlet Başkanı Yardımcısı Michel Temer'in üstleneceği, Rousseff'in devlet başkanlığı görevinden ayrılması halinde ise Temer'in 2018 seçimlerine kadar ülkenin yeni devlet başkanı olarak görev yapacağı belirtiliyor.

Kongre'den canlı yayınlanan oylamayı izlemek isteyen on binlece Rousseff karşıtı ve yanlısı gösterici, Brezilya'nın farklı şehirlerinde sokaklara döküldü. Protesto gösterileri olaysız sona erdi.

İktidarın büyük ortağı Brezilya Demokratik Hareket Partisi (PMDB) ile Brezilya İlerici Partisinin (PP) koalisyondan ayrıldıklarını duyurmasının ardından, koalisyon ortaklarından Sosyal Demokrat Parti (PSD) ve Brezilya Cumhuriyetçi Partisi (PRB) de pazar günü yapılacak oylamada Rousseff aleyhinde oy kullanacağını açıklamıştı.

Brezilya Devlet Başkanı Rousseff'in 2003-2010 yıllarında Petrobras'ın başkanlığını yürüttüğü sırada, şirkette, 800 milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığı, ihalelere fesat karıştırıldığı, yetkililerin rüşvet aldığı iddia ediliyor. Geçen yıl mart ayında başlatılan soruşturma kapsamında aralarında şirketin üst düzey yöneticileri, iki eski milletvekili ve önde gelen iş adamlarının bulunduğu 100'den fazla kişi gözaltına alınmıştı. Bu süreçte Petrobras'ın eski genel müdürü Paulo Roberto Costa, 7,5 yıl hapse mahkum edilirken, eski Devlet Başkanı Luiz İnacio Lula da Silva da mart ayı başında soruşturmaya dahil edilmişti.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×