Zinayı suç olmaktan AK Parti mi çıkardı? İşte işin aslı

Zinanın suç olmaktan çıkarılması 1998 yılına dayanmasına rağmen bazı muhalif kesimler zinayı AK Parti'nin serbest bıraktığı iddialarını ortaya atarak AK Parti'yi kamunun vicdanında karalamaya çalışıyor. Peki işin aslı nasıl? Zinayı suç olmaktan kim çıkardı?

Zinayı suç olmaktan AK Parti mi çıkardı? İşte işin aslı
06 Mart 2018 Salı 13:21

Muhammed Öylek | Sonhaberler.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çocuk istismarı cezalarında düzenleme yapılması gerektiğini söylemesi ve zinanın suç sayılması için "Zina konusunun da yeniden ele alınmasının çok çok isabetli olacağı düşüncesindeyim. Çünkü bu toplumun manevi değerler noktasında farklı bir konum var." sözlerinin ardından "Zinayı suç olmaktan kim çıkardı?" sorusu yeniden sorulmaya başlandı. Peki zinayı suç olmaktan kim çıkardı? Zina suç olmaktan ne zaman çıktı? detaylar haberimizde.

ZİNA NEDİR?

Zina, aralarında evlilik bağı olmamasına rağmen yetişkin bir erkek ile yetişkin bir kadının kendi rızalarıyla yaptıkları cinsel birleşmeyi ifade eder. Zina yapan kişiye 'Zani' denir. Zina İslam dinine göre en büyük günahlardan biridir. 

ZİNA NE ZAMAN ŞUÇ OLMAKTAN ÇIKTI

1926 tarihli eski Türk Ceza Kanunu 440. Maddesinde kadınlar için, 441. maddesinde de erkekler için 'zina suçu'nu düzenliyordu. Fakat kadının zani sayılması yani zina suçu işleyen sayılması için sadece 'cinsel ilişki'nin yeterli sayılıyordu. Ancak bu erkek için 'kendi ikametinde veya diğer bir yerde başka bir kadınla herkesçe bilinecek surette ve karı-koca gibi yaşama' koşullarına bağlanıyordu!

Anayasa Mahkemesi'nin bu kanunun eşitliğe aykırı olduğu itirazı üzerine 23 Eylül 1996'da 441. maddeyi iptal etti. Mahkemenin verdiği 1 yıllık sürede Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yeni düzenleme yapılmayınca zina erkekler için suç olmaktan çıktı. Ancak bu iptal üzerine bu kez zina sadece 'kadın suçu' haline gelmişti. Bu eşitsizliğe de itiraz üzerine Anayasa Mahkemesi 23 Haziran 1998'de 440. maddeyi de iptal etti. Bu durumun sonunda zina suç olmaktan tamamen çıkarılmış oldu. 

1998 yılında Anayasa Mahkemesi'nin zinayı suç sayan mevcut kanunları iptal etmesinin ardından yerine Meclis tarafından yeni düzenlemelerin yapılmaması ve "yeni düzenleme yapalım" girişimlerinin engellemesi AK Parti'nin bu durumun suçlusu gösterilmesine sebep oldu. 

AK PARTİ ZİNANIN TEKRAR SUÇ SAYILMASI İÇİN GİRİŞİMLERDE BULUNDU

AK Parti 2004 yılında ana muhalefet partisi ile anlaştığı metin üzerinde Türk Ceza Kanunu reformunu görüşürken AK Partili milletvekilleri zinanın tekrar suç sayılması için girişimlerde bulunmuş ancak dönemin Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı olan Deniz Baykal bu girişimin ihanet sayılacağını açıklamış ve AK Parti'nin bu girişimine engel olmuştu. Avrupa Birliği ise ana muhalefet partisinden yana bir tavır takınarak zinanın tekrar suç sayılmasının Türkiye'nin AB'ye tam üyelik müzakerelerine geçişini etkileyebileceğini duyurdu.

Zinanın suç sayılması için AK Parti ve ana muhalefet partisi olan CHP arasında uzlaşma sağlanamayınca 'zina'nın suç sayılması girişimden de vazgeçildi ve yeni Türk Ceza Kanunu 26 Eylül 2004'te resmen yasalaştı, 12 Ekim 2004 tarihli Resmi Gazete de yayımlandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
hakan - 4 ay önce
bir zamanki stariniz olan B.Arinc bile zina yasalarini akepenin kaldirdigini soylerken baskalarinin ustune atmayi cok iyi bilen saray bunuda baskalarinin ustune atmayi becermistir. Kimsede 16 senedir iktidarsiniz neden yeni kanun cikarmadin diye sormaz. Seytanlikta bir numarasiniz.