Zeytin atık posasından antimikrobiyal ev tekstili üretilecek

Bursa’da düzenlenen ‘UTİB Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe 6. Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı’nda sergilenen proje işadamının desteğiyle hayata geçiriliyor. Zeytin atık posasından antimikrobiyal ev tekstili üretimini amaçlayan...

Zeytin atık posasından antimikrobiyal ev tekstili üretilecek
05 Mayıs 2014 Pazartesi 15:13

Bursa’da düzenlenen ‘UTİB Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe 6. Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı’nda sergilenen proje işadamının desteğiyle hayata geçiriliyor. Zeytin atık posasından antimikrobiyal ev tekstili üretimini amaçlayan projeye yatırımcı İlhan Sarı sahip çıktı. Proje ile ev ortamında üst düzey hijyen sağlanacak.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından geçtiğimiz günlerde, projelerin yatırımcıyla ve sektörle buluşması hedefiyle düzenlenen, Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı’nın 6.sı, ilk ortaklığını verdi. Pazarın ilk gününde yapılan görüşmeler sonucunda, Mevlüde Bilgiç ve Şule Sultan Uğur’un ‘Zeytin Atık Posasından Antimikrobiyal Ev Tekstili’ projeleri, İlhan Sarı Organik Zeytin Çiftliği’nin sahibi İlhan Sarı tarafından beğenilerek, ortaklığa dönüştü. Yapılan ortaklık sonrasında üretilecek kumaşların, özellikle kötü kokuları engelleyici özelliği olacak. Gerçekleştirdiği ortaklığı değerlendiren, yatırımcı ve İlhan Sarı Organik Zeytin Çiftliği’nin sahibi İlhan Sarı, yaklaşık 185 bin ağaçtan oluşan dünyanın en büyük organik zeytin çiftliğine sahip olduğunu hatırlatarak, "Bugüne kadar zeytinin dalından, suyundan, yağından katma değer elde etmek amacıyla pek çok projemiz oldu. Son ortaklığımız ile geliştirilecek ürünlerin, tekstilin pek çok alanında kullanılabileceğini düşünüyorum." dedi.

Projelerinin ortaklığa dönüşmesinden duyduğu mutluluğu dile getiren ve ‘Zeytin Atık Posasından Antimikrobiyal Ev Tekstili’ projesi sayesinde oleuropein maddesi ile antibakteriyel tekstil kumaşları üretilmesinin mümkün olabileceğini belirten Şule Sultan Uğur, şu bilgileri verdi: "Nem ihtiyacını tekstil ürünlerinden, besin ihtiyacını ise insan derisinden temin eden mikroorganizmalar tekstil materyallerinde başta kötü kokular olmak üzere, istenmeyen renk değişimleri, lekelenmeler ve ani mukavemet kayıplarına neden olmaktadır. Projede zeytin ağacının dayanıklılığında oldukça önemli bir yere sahip olan oleuropein bileşiğinin hallaysit nanokil partiküllerin içerisine doldurulması ve ev tekstil materyallerine uygulanması söz konusu olacaktır."

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×