Zeybekci: Ekonomi ile ilgili konuşurken dikkatli olmak lazım

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, manifesto ve deklarasyonun bir tarzı olduğunu, ancak ekonomi ile ilgili konuşurken dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Zeybekci: Ekonomi ile ilgili konuşurken dikkatli olmak lazım
10 Mart 2014 Pazartesi 01:53

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, manifesto ve deklarasyonun bir tarzı olduğunu, ancak ekonomi ile ilgili konuşurken dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Kütahya Valisi Şerif Yılmaz’ı makamında ziyaret etmesinin ardından Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası’nda (KUTSO) katıldığı akşam yemeğinde konuşan Ekonomi Bakanı Zeybekci, şunları söyledi: "Manifesto ve deklarasyon beklemek benim tarzıma yakın ama ekonomi ile ilgili konuşurken dikkat etmek gerekiyor. Hemen bir yerden cevabını alıyorsunuz. Ekonomi Bakanı olarak karşı durmam gereken ilk şey faiz. Çünkü faiz yüksekse bir ülkede yatırım o kadar düşüyor. Ne kadar faiz yukarı giderse istihdam o kadar düşer. İstihdamın düştüğü yerde refah ve tüketim düşer. Bir ekonomi bakanının istememesi gereken tek şey faizdir. Onun için faize bakış açışımızda hiçbir değişiklik yoktur. Türkiye’ye oynanan oyunlar Türkiye’nin üzerinde gerçekleştirilmeye çalışılan operasyonların da altında bu vardır. İstikrarsızlaşan Türkiye’de bazı enstrümanlarla oynayarak asıl amaç Türkiye’de faizin yükseltilmesi. Onun için Türkiye’de ekonomik anlamda bir kriz çıkartılamaz. Türkiye’de yapılabilecek her şey siyasi istikrarsızlıklar yapılabilir. Bir zamanlar alışkın olduğumuz gibi. Eğer birbirimizin kafasına anayasa kitapçığı atmaya başlarsak buna benzer şeyler olursa birilerinin beklediği de budur. Onun için Mayıs ve Aralık operasyonları aynı amaçla çıkarılmıştır.”

“1 TL 1 DOLAR DEMEK TÜRKİYE İÇİN SEVİNDİRİCİ BİR ŞEY DEĞİL”

17 Aralık’taki yolsuzluk operasyonlarının ardından yabancı yatırımcı kuruluşların Türk Lirası tahvillerinden çıkarak dövize döndüğünü belirten Zeybekci; “17 Aralık operasyonunun arkasından gelen süreçte Türkiye’nin kur oynamaları yani Türk Lirası ile tahvil alan yabancı kuruluşlar bir anda Türk lirası tahvillerinden çıkarak dövize dönme gibi bir tehdit unsurunu yada böyle bir operasyonu denediler. Biraz hareketlenme oldu. Bunun da sürdürülmeyeceğini kendileri gayet iyi biliyorlar. Türk lirasının gerçekte değerinde olmasının istiyoruz. 1 TL 1 dolar demek Türkiye için sevindirici bir şey değildir. Bu belki bizim farkında olmadan milliyetçi damarlarımıza hoş gelebilir ama Türkiye’nin zararınadır” dedi.

“BUNUN HESABI SORULACAKTIR”

Bakan Zeybekci, şunları söyledi: “Ne olursa olsun Türkiye’de ekonomik anlamda kriz çıkarmaya gücü yetmeyecek. Yalanlar, dolanlar, montajlar ortaya çıkmaya başlayınca uzun süre sürdüremiyorsunuz. Siyasi operasyonu uzun süre yalanlar üzerinde sürdürmeniz mümkün değil çünkü gerçekleri çok fazla süre saklayamıyorsunuz ama bunda çok hızlı bir şekilde ekonomik kriz çıkartabilirseniz, insanlar ekonomik anlamda zarar görürse, kayıplara girerlerse bunun siyasi noktasını insanlar çıkarmaya başlarlar.”

“Beklenen ve istenen de budur, bu ikisi de olmadı olmayacak. Mayıs ve aralık hikayelerinin altında yatan sebep budur. Bu Türkiye’ye bir ihanet midir? Bakın uluslar arası arenada her şey rekabet halinde yapılır. Ülkeler bunu özellikle gelenekleri itibari ile hep hükmeden bir millet olduğunuz zamanda hep yaparlar, böyle tuzaklara düşmeyeceksiniz. Biz burada hafif Anadolu yiğitleri saflığı ile tuzaklara düştük. Birincisini yani Mayıs'ı iyi karşıladık. Direkt karşımızdan geldiği için. İkincisini beklemiyorduk. Direkt yanımızdan. Burada şunu söyleyeyim. Biz bu ülkede kardeşlik iklimine asla zarar vermeyeceğiz. Kendini aklını vicdanını satmış olanlardan bunu hesabı sorulacak.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×