ZAYBİR yönetimi Ankara'da ziyaretlerde bulundu

Zonguldak Arı Yetiştiricileri Birliği (ZAYBİR) Yönetim Kurulu üyelerinin, bölgede sürdürdükleri bazı çalışmalarla ilgili Ankara’da bir dizi temaslarda bulundukları bildirildi.ZAYBİR Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Güney, yaptığı...

ZAYBİR yönetimi Ankara'da ziyaretlerde bulundu
17 Mayıs 2014 Cumartesi 16:03

Zonguldak Arı Yetiştiricileri Birliği (ZAYBİR) Yönetim Kurulu üyelerinin, bölgede sürdürdükleri bazı çalışmalarla ilgili Ankara’da bir dizi temaslarda bulundukları bildirildi.

ZAYBİR Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Güney, yaptığı açıklamada, Orman Genel Müdür Yardımcısı Ali Fuat Ünal, Orman ve Köy İşleri Genel Müdürlüğü (ORKÖY) Daire Başkanı Şahin Aybal ve Odun Dışı Ürünler Daire Başkanı Fuat Sanal’ı ziyaret ettiklerini belirtti.

Güney, ziyaretlerde ZAYBİR’in bölgede yapmayı planladığı uluslar arası proje hakkında sunumda bulunduklarını anlattığı konuşmasında, “ORKÖY Daire Başkanı Sayın Şahin Aybal ile yapılan görüşmede, orman köylüsüne verilen arıcılık kredilerinin işleyişinde görülen eksikliklerin giderilmesi talebinde bulunduk. Proje kapsamında dağıtılan arıların kesinlikle o ildeki arıcıların ürettiği arılardan olması ve arıların şartnameye uygunluğu İl Birlikleri tarafından denetlenmesi konusunda karara vardık. Bundan böyle ORKÖY projesiyle arı alan her arıcıya İl Birliği üyesi olmak zorunluluğu gelecek. Böylece arılar kayıt altına alınarak Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı’nın desteklerinden de faydalanmış olacaklar. Bölgeler arası dağıtılan arıların ölmesi sonucu arı ölümleri ve arıcı zararları önlenmiş olacaktır. ORKÖY kapsamında orman köylülerinin ayı zararlarından koruyabilmek için elektrikli çit desteklemesi yanında, birçok desteklerin daha yapıldığı haberleri bizleri memnun etti. Ülkemiz Ormanlarının Flora haritası çıkartılması talebimize ise yetkililer, bu konuda çalışmaların başlatıldığını ve bilim adamları ile iş birliği yapıldığını söylediler."

ZAYBİR Başkanı Güney, yaptıkları görüşmelerde arıcılık adına yapılan çalışmalar dolayısıyla yetkililere teşekkür ettiklerini sözlerine ekledi. CİHAN

ZAYBİR yönetimi Ankara'da ziyaretlerde bulundu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×