Zahit Akman’ın avukatı Yıldız: Verilen karar CMK'ya aykırı

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) eski başkanı Zahit Akman’ın avukatı Hakan Yıldız, müvekkili hakkında Ankara 19.

Zahit Akman’ın avukatı Yıldız: Verilen karar CMK'ya aykırı
20 Ocak 2014 Pazartesi 18:48

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) eski başkanı Zahit Akman’ın avukatı Hakan Yıldız, müvekkili hakkında Ankara 19. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 'resmi belgede sahtecilik' iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na bulunduğu suç duyurusunun hukuka aykırı olduğunu öne sürdü.

Ankara 19. Sulh Ceza Mahkemesi, RTÜK eski Başkanı Zahit Akman da dahil olmak üzere dokuz üye hakkında 'mahkeme kararını uygulamamak suretiyle görevi kötüye kullanma' iddiası ile açılan davada geçen hafta kurul yeleri hakkında hapis cezası hükmü verdi. Mahkeme ayrıca Zahit Akma hakkında 'resmi belgede sahtecilik' suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyursunda bulunulmasına karar vermişti. Verilen bu karar üzerine Zahit Akman’ın avukatı Hakan Yıldız, yazılı açıklama yaptı.

Yıldız, “Verilen bu kararının Türk Ceza Kanunu’na ve Ceza Muhakemesi Kanunu’na aykırı olduğu düşüncesindeyiz. Tarafımızdan temyiz edilen kararın daha önce verilen mahkumiyet kararının bozulduğu gibi yine Yargıtay incelemesinde bozulacağına inanıyoruz. Hükmü veren mahkeme ayrıca şikayetçinin isteği üzerine 20 Nisan2006’da üst kurul kararında sahtecilik yapıldığı iddiası ile müvekkil hakkında 'resmi belgede sahtecilik' iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar vermiştir. Mahkeme tarafından verilen bu karar açıkça hukuka aykırıdır. Üst Kurul kararında herhangi bir sahtecilik yoktur ve bu husus yargı ve disiplin merci kararları ile de sabittir.” açıklamasını yaptı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×