'Yüzde 50 hibe desteğinden yararlanmak isteyen başvurmalı'

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca 14 Aralık 2014'te Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında; Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

'Yüzde 50 hibe desteğinden yararlanmak isteyen başvurmalı'
18 Aralık 2013 Çarşamba 15:23

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca 14 Aralık 2014'te Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında; Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu tebliğ, tarımsal ürün işleyen, ambalajlayan ya da depolayan işletme kurmak isteyen veya var olan işletmesini modernize etmek isteyen yatırımcılara yüzde 50 hibe desteği sağlanmasını öngörüyor.

Tarımsal Kalkınma Derneği Ağrı İl Başkanı Volkan Bilgi, yüzde 50 hibe desteğinden yararlanmak isteyen yatırımcıların tebliğin yayımlanmasının ardından 45 gün içerisinde başvuru yapmaları gerektiğini kaydetti. Türkiye’nin tarımda üretim sorunu bulunmadığını belirten Volkan Bilgi, yaşanan pazarlama sorununu ortadan kaldırmak için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca ortaya konan bu proje ile birçok açığın giderilmeye başlandığına dikkat çekerek, her türlü tarımsal ürünü işleyen, ambalajlayan ve depolayan işletmelerin yanı sıra alternatif enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımı ve koyun, keçi, manda yetiştiriciliği için sabit yatırımlar için de bu desteğin verileceğini söyledi.

Hibeye esas proje tutarının gerçek kişiler için 300 bin TL, tüzel kişiler için ise 800 bin TL’ye kadar çıkabileceğini kaydeden Bilgi, “Bu kapsamda verilecek destek gerçek kişiler için 150 bin TL, tüzel kişiler için ise 400 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ağrı’nın ürünlerini işleyerek Ağrı’ya ve Türkiye’ye tanıtmak isteyen yatırımcıların başvuru yapmalarını bekliyoruz. Bu sayede ihracata başlayan firmalar oldu. Ağrı’nın çalışkan ve girişimci insanlarından bu sene bu proje için büyük talep bekliyoruz. Bizde elimizden geldiğince girişimcilere danışmanlık yaparak doğru yönlendirerek başarıya ulaşmaları için çalışacağız.” dedi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×