YURTAYDER: Koruma altındaki çocuklara yapılanlar kapatılamaz

Afyonkarahisar Yetiştirme Yurtlarından Ayrılanlar Kültür ve Dayanışma Derneği(YURTAYDER), kimsesiz ve korunmaya muhtaç çocuklarla ilgili olarak öncelikle sorumluların bakış açısının değişmesi gerektiğini belirtti.

YURTAYDER: Koruma altındaki çocuklara yapılanlar kapatılamaz
15 Ocak 2014 Çarşamba 18:38

Afyonkarahisar Yetiştirme Yurtlarından Ayrılanlar Kültür ve Dayanışma Derneği(YURTAYDER), kimsesiz ve korunmaya muhtaç çocuklarla ilgili olarak öncelikle sorumluların bakış açısının değişmesi gerektiğini belirtti.

    YURTAYDER, Afyonkarahisar Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı kız yetiştirme yurdunda kalan kızların taciz edildiği ve fuhşa sürüklendiği iddialarıyla ilgili olarak açıklamada bulundu. Dernek Başkanı Ünal Yılmaz, sebebi her ne olursa olsun olayın kapatılmaması taraftarı olduklarını söyledi. Yılmaz, “Dernek olarak konunun zaman zaman istismar edildiğinden rahatsız oluyoruz. Gerçekleri de göz ardı edilmemesi tarafındayız. Fakat orada çalışan özverili personelimizi de töhmet altına alınmaması görüşündeyiz.” dedi.

    “SORUMLULARIN ALGISI DEĞİŞMELİ”

    Yılmaz, önce sorumluların algısının değişmesi gerektiğini ifade ederek, sorumluların bakış açısının çok farklı olduğunu kaydetti. Yılmaz, “Edindiğimiz intiba sorumlular olaya bizim gibi bakmıyor. Aile Danışmanları Yönetmeliği değiştirmeli. Öğretmenlerden de aile danışmanlığı sertifikası alabilmeli, yani aile danışmanlarının sayısını çoğaltmalıdır. Kurumlarımızda nitelikli personel açıklığı mevcutdur. Mevzuat desteği ve nitelikli personel desteği yapılmalı. Performansa dayalı sistem kurulmalı. Kim ne kadar iş yapıyor? Tespiti yapılmalı. Suç işleme, suça bulaşma ve suç mağduru çocukların bulunduğu riskli bölgeler vak’a haritaları tespit edilmeli. Bir an önce oralarda gerekli önleyici aile danışmanlık hizmetleri verilmelidir." diye konuştu.

    Anne ve çocuk eğitimi programı, anne baba okulu ve aile okullarının desteklenmesi gerektiğini ifade eden Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü'nün ilgi alanının çok geniş olduğunu, sadece çocukla uğraşmadıklarını kaydetti. Yılmaz, şunları söyledi: “Özürlü bakımı, gençlik hizmetleri, aile danışmanlıkları, aileye evinde yardım gibi konularda da topluma hizmet vermektedir. Bu hizmetlerin daha etkin olabilmesi için bu alanda kurulan STK ile de işbirliği yolu kolaylaştırılmalı.”

    Yılmaz, 2005’te çıkarılan 5395 Sayılı yasa ile korunmaya muhtaç olan çocuğun ailesi tarafından korunamaması durumunda devletin mahkeme kararıyla bunu koruma ve bakımını üstlendiğini belirtti. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü; “Gelelim haberdeki çocuklarımıza. Hangi yasayla koruma altına alınmış olurlarsa olsunlar onlar masumdur ve suçsuzdur. Suçlu aranacaksa ailede, toplumda ve kurumda arayacağız. Kurum yetkilileri açıklamalarını yaptılar. Kamuoyu tatmin oldu veya olmadı bilmiyoruz.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×