Yunanistan ve Suriye'den Türkiye'ye taciz

Genelkurmay Başkanlığı dün (28 Nisan) Yunanistan ile Suriye uçak ve füze sistemlerinin Türk uçaklarına yine tacizde bulunduğunu bildirdi. Diyarbakır'dan saat 15.00'te kalkış yaparak Hatay-Gaziantep bölgesinde Hava Muharebe Devriye Görevi"...

Yunanistan ve Suriye'den Türkiye'ye taciz
29 Nisan 2014 Salı 13:13

Genelkurmay Başkanlığı dün (28 Nisan) Yunanistan ile Suriye uçak ve füze sistemlerinin Türk uçaklarına yine tacizde bulunduğunu bildirdi.

Diyarbakır'dan saat 15.00'te kalkış yaparak Hatay-Gaziantep bölgesinde Hava Muharebe Devriye Görevi" icra eden iki adet F-16 uçağına, Suriye'ye ait; bir adet MI-8 helikopterinin, Hatay Yayladağı güneyinde sınırına yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirildiği, ancak Suriye'ye ait söz konusu hava aracı sınıra 2.6 deniz mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaştığı ifade edildi. İki adet F-16 uçağı, hava devriye görevini saat 20.08'de tamamlayarak, Diyarbakır üssüne geri döndüğü kaydedildi. Aynı gün Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu icra eden F-16 uçaklarına, Yunanistan'ın Limni meydanından kalkan ve anılan ülkeye ait F-16 uçakları tarafından, toplam 34 dakika süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle üç kez tacizde bulunulduğu vurgulandı. Yine ‘Hava Muharebe Devriye Görevi’ icra etmekte olan F-16 uçaklarına Hatay üzerinde iken, Suriye'de konuşlu SA-2 ve SA-5 füze sistemleri tarafından, iki dakika 40 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle taciz edildiği belirtildi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×