Yunan yargısından darbecilere ikişer ay hapis

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıktan sonra askeri helikopterle Yunanistan'a kaçan 8 askerin Dedeağaç adliyesindeki ilk duruşması yapıldı. Duruşmada darbecilere ikişer ay hapis cezası verildi.

Yunan yargısından darbecilere ikişer ay hapis
21 Temmuz 2016 Perşembe 12:11

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından Yunanistan'a kaçan 8 darbeci askerin Dedeağaç adliyesindeki duruşması sona erdi. Askerlere, ülkeye yasa dışı girmek suçundan ikişer ay hapis cezası verildi.

Birbirlerine benzer savunmalarda bulunan askerler, darbe girişiminde yer aldıklarını reddetti.
Salonda polislerin ön sıraları doldurması sebebiyle basın mensupları ve az sayıda izleyici arka sıralara oturmak zorunda kaldı. Darbeci askerlerden üçünün, duruşma salonunda beklerken, Yunan polislerin cep telefonlarından kendileriyle ilgili haberleri okudukları görüldü.
Savunmalarını yapan Gencay Büyük, Feridun Çoban, Abdullah Yetik ve Bilal Kurugül'ün ifadelerinde, Türk ordusu mensubu olduklarını ve İstanbul'da bir birlikte görev yaptıklarını belirttiler.

Darbeci askerler, darbe girişiminin gerçekleştiği gece üç helikopterle 9 kişi olarak yaralıları almak üzere Vatan Caddesi'ne hareket ettiklerini anlatarak burada kendilerine ateş açılması üzerine geri döndüklerini savundu.

Whatsapp üzerinden birbirleriyle irtibata geçtiklerini anlatan askerler, diğer iki helikopteri kışlada bıraktıklarını ve bir helikopterle uzaklaştıklarını kaydetti.

Aralarında üç pilotun bulunduğu darbeci askerler, ordu mensuplarının linç edildiği ve toplu tutuklamaların olduğu haberleri üzerine kaçma kararı aldıklarını belirterek ormanlık bir yerde buluştuklarını ve saat 04.30 sularına dek burada beklediklerini anlattı.

Yunanistan'a kaçma kararı aldıktan sonra harekete geçtiklerini belirten askerler, sınırı geçtikten sonra acil iniş isteklerinin sahte olduğunu, bunu iniş izni alabilmek için söylediklerini ifade etti.
Hakimin, "Darbeye karışmadıysanız neden kaçtınız?" şeklinde ısrarlı sorularına ise askerler, tüm ordu mensuplarının canlarının tehlikede olduğunu düşündüklerini öne sürdü.

Askerler ayrıca ülkede kalmak istediklerini ve canlarının tehlikede olduğu gerekçesiyle Türkiye'ye geri dönmek istemediklerini kaydettiler.

Savcı, askerlerin ülkeye yasa dışı girişlerinden dolayı ceza almalarını talep etti. Ancak savcı, ikinci suçlama olan yasa dışı uçuş yapma konusunda "uluslararası prosedürde askeri hava araçlarına ilişkin açık ve net kurallar bulunmadığını" belirtti ve "Türkiye'deki olağanüstü durumun da hafifletici neden olarak göz önüne bulundurulabileceğini" kaydetti. 

Hakim verilen aranın ardından kararı açıkladı. Kararda, askerlerden her birine ülkeye yasa dışı giriş yapmak suçundan 2'şer ay hapis cezası verildi. Ancak darbeci askerler, ikinci suçlamadan beraat etti.

Darbeci askerler, yine polis eşliğinde Kavala Emniyet Müdürlüğüne götürülmek üzere polis minibüsüyle yola çıktı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×