Yüksek gerilim hatları yeraltına alınıyor

Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç; Kazım Karabekir, Osman Kavuncu, Keykubat, Bel-Sin Beyazşehir, Sakarya, 19 Mayıs ve Tınaztepe mahallelerini kapsayan elektrik hattı üzerinde yer alan yüksek gerilim elektrik aktarma direklerinin kaldır.

Yüksek gerilim hatları yeraltına alınıyor
20 Ocak 2014 Pazartesi 17:13

Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç; Kazım Karabekir, Osman Kavuncu, Keykubat, Bel-Sin Beyazşehir, Sakarya, 19 Mayıs ve Tınaztepe mahallelerini kapsayan elektrik hattı üzerinde yer alan yüksek gerilim elektrik aktarma direklerinin kaldırılması için çalışmaların başladığını bildirdi.

Büyükkılıç, enerji nakil hatlarının şehir içinden geçmesinin son derece tehlikeli olduğunu ve ayrıca açık alanda nakil edilen enerjide kayıp meydana geldiğini hatırlattı. Büyükkılıç, Bel-Sin bölgesindeki yüksek gerilim hattı için Enerji Bakanlığı'nca ihale açıldığını ve bu yıl bu açık hattın ortadan kalkacağını belirtti.

Yüksek gerilim hattının yer altı çalışmasına başlanmadan, belediye olarak bu hattın altından geçecek olan 5 bin metre uzunluğundaki alternatif şehir içi yol için şu an ekiplerin çalıştığını ifade eden Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili şunları söyledi: “Şehir dışında kalacak diye inşa edilen yüksek gerilim elektrik nakil hatları, zaman içinde şehrin gelişmesi ile yerleşim bölgesi içinde kalmıştır. Yüksek gerilim elektrik nakil hatları hem kapsadığı alan olarak hem enerji kaybı olarak hem de tehlike arz etmesi açısından yer altına taşınması için bir çalışma yaptık. Bu çalışma neticelendirilmiş olup, 7 mahallede yer alan bu hatlar yer altına alınacaktır. Belediye öncülüğünde gerçekleştirilen bu çalışma bölge halkı için çok önemlidir. Bu çalışma ile hem alan kazanılacak, hem elektrik kaybı önlenecek hem de insan hayatı için tehlike ortadan kaldırılacaktır. Kaldırılan hatta yer alan bölgede ise 5 bin metre uzunluğunda Ahmetgazi Ayhan Bulvarı'na alternatif bir yol açılacaktır. Bunun için çalışma başlatıldı. Yolun altyapısı tamamlandı. PTT, KASKİ, Doğalgaz gibi ekiplerin çalışmalarına başlanacak.”

Memduh Büyükkılıç, yüksek gerilim hattının TEİAŞ tarafından kaldırılacağını ve 7 mahalleden geçen ve Bel-Sin ile şehir arasında ikinci büyük alternatif yolun açılması ile şehir içerisinde trafik akışının daha seri olacağını sözlerine ekledi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×