Yüksek Askeri Şura bugün toplanıyor

Yüksek Askeri Şura Toplantısı, Başbakan Yıldırım başkanlığında bugün başbakanlıkta toplanıyor

Yüksek Askeri Şura bugün toplanıyor
22 Ağustos 2016 Pazartesi 16:06

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) bu ay içinde bugün ikinci kez toplanıyor. Başbakan Binali Yıldırım başkanlığındaki toplantı, Başbakanlık konutunda gerçekleştirilecek.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından olağanüstü hal kapsamında yayımlanan kanun hükmünde kararnameyle yapısında değişikliğe gidilen YAŞ, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Başbakan Yardımcıları, Adalet Bakanı, Dışişleri Bakanı, İçişleri Bakanı ve Milli Savunma Bakanı ile kuvvet komutanlarından oluşacak.

Geçen hafta Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuk olan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, ağustos ayı içinde bir YAŞ toplantısı yapmayı hedeflediklerini, bu toplantıda özellikle görev süresinin uzatılması uygun görülen albaylarla ilgili konuların görüşüleceğini ifade etmişti.

İLKLERİN YAŞANDIĞI YAŞ TOPLANTILARI

Darbe girişiminden önce Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki "Çakmak Salonu"nda yapılan "çok gizli" nitelikli toplantı, ilk kez 28 Temmuz'da karargah dışında Çankaya Köşkü'nde, Başbakan Yıldırım başkanlığında toplanmış, TSK'daki terfi ve atamaların yanı sıra Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi tüm ayrıntılarıyla ele alınmıştı.

KONU ALBAYLAR

Bugün yapılacak Yüksek Askeri Şura toplantısının ana konusu, bir önceki toplantıda ele alınmayarak geri bırakılan Albayların terfi durumu görüşülecek. 

İLK KEZ SİVİLLER AĞIRLIKTA

Bu toplantıda ilk kez sivil üye sayısı asker üye sayısından fazla olacak. Bir önceki KHK ile YAŞ üyelerinin sayıları değiştirilmişti. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×