Yrd. Doç. Dr. Dede: Esed ile muhaliflerin uzlaşma ihtimali çok düşük

Zirve Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve Zirve Üniversitesi Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi Üyesi Yrd.

Yrd. Doç. Dr. Dede: Esed ile muhaliflerin uzlaşma ihtimali çok düşük
03 Şubat 2014 Pazartesi 14:23

Zirve Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve Zirve Üniversitesi Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alper Dede, Cenevre-2 görüşmelerinde Esed rejimi ile muhaliflerin önceliklerinin çok farklı olduğunu söyledi. Alper Dede, “Esed rejimi terörist olarak gördüğü unsurların elimine edilmesine öncelik verirken muhalifler ise Esed rejiminin sonunu getirecek bir geçici hükümetin kurulmasına öncelik veriyor. Bu 2 tutumun uzlaşma ihtimali ise çok düşük.” dedi.

    Suriye’deki çatışmaları sonlandırma amacıyla devam eden barış görüşmelerinin Cenevre-2 çerçevesinde devam ettiğini belirten Dede, “Cenevre Bildirisi, ülkede yaşanan iç savaşa son vermek amacıyla bir geçiş sürecinin başlatılması ve savaşan tarafların rızasıyla kurulacak olan bir geçici hükümet yoluyla ileriki bir tarihte yapılacak olan seçimlere kadar ülkenin yaralarını sarmasını öngörüyor. Suriye rejimi, Cenevre Bildirisi çerçevesinde müzakerelere katılmaya hazır olduğunu yakın zamanda açıklamıştı. Fakat Suriye hükümetinin en önemli çekincesi önceliğin 'geçiş hükümetinin' kurulmasına değil, 'terörizmle mücadele'ye verilmesi şeklinde.” diye konuştu.

    Dede, “Suriye muhalefeti ise kendilerinin geçiş planını sunduğunu, Suriye rejimi temsilcilerinin Beşar Esed'in geleceği ile ilgili tartışmaları reddetmesinden şikayetçiler.” diyerek şöyle devam etti: “Bu arada, Suriye hükümeti Amerikan Kongresi'nin isyancıları desteklemeye devam etme kararını onaylamasını sert bir dille eleştirdi. Kongre’nin onayladığı plana göre Ürdün'de muhalif Suriyeli grupların eğitilmesi ve silahlandırılmasını hedefleyen bir CIA programı mevcut. Uluslararası medyaya göre, ABD'nin bu gruplara hafif silahlar ve tanksavar roketler verdiği, fakat omuzdan atılan karadan havaya roketlerin bu silahlar içinde bulunmadığı belirtiliyor. Bu arada görüşmelerin ilk turu sonlanırken, Suriyeli muhalifler ve Esed rejiminin temsilcileri, 10 Şubat'ta ikinci tur görüşmelere geçme konusunda uzlaşmaya vardı.”

    Her ne kadar barış görüşmeleri sürse de ABD’nin, Ürdün üzerinden Suriye’deki muhalif grupları aktif olarak desteklemeye devam ettiğini söyleyen Dede, bu durumun 2 tarafın masadan kalkmasına kadar sonuçlanabilecek bir dizi olayı tetikleyebilecek nitelikte olduğunu savundu. Dede, Suriye’de mevcut olan yabancı unsurların Suriye’yi istikrarsızlığa düşürme potansiyelinin bulunduğunu belirterek “Cenevre-2 görüşmeleri hem Esed rejiminin temsilcilerini hem de Suriye muhalefetinin temsilcilerini bir araya getirmekle beraber ülkede önemli bir askeri ve siyasi güç haline gelen IŞİD temsilcilerini içermemektedir. Ayrıca, Cenevre-2 görüşmelerine Suriye’nin kuzeyinde özerk bölge kurduklarını ilan eden Kürt gruplar da dahil edilmemiştir. Bütün bunlar gösteriyor ki hiçbir ortak noktası bulunmayan ve uzlaşma ihtimalleri de düşük olan 4 unsuru, Esed rejimi, muhalifler, IŞİD ve Kürt grupları, bir araya getiremeyen Cenevre-2 görüşmelerinden ülkenin gidişatını pozitif yönde etkileyebilecek bir kararın çıkması zor görünüyor.” açıklamasında bulundu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×