YPG'den küstah açıklama

Türkiye'nin IŞİD'e yönelik operasyonlarına en büyük tepki YPG'den geldi

YPG'den küstah açıklama
24 Ağustos 2016 Çarşamba 15:29

Türkiye'nin Cerablus'taki IŞİD'i süpürmek için başlattığı operasyon beklendiği gibi YPG'den büyük tepki aldı. IŞİD bahanesiyle Suriye topraklarını adım adım işgal eden PKK'nın Suriye kolu, operasyonu, hem Türkiye-İran-Suriye anlaşması olarak hem de Suriye'nin içişlerine karışmak olarak değerlendirdi. 

Türkiye tarafından terör örgütü PKK'nın Suriye kolu olarak kabul edilen PYD'nin silahlı kolu YPG, Fırat Kalkanı operasyonuna tepki gösterdi. Reutes'ın haberine göre YPG'nin sözcüsü Redur Xelil, Türkiye'nin Suriye'ye askeri müdahalesinin "Suriye'nin içişlerine yönelik açıkça saldırgan bir tutum" olduğunu öne sürdü. Xelil, bu gelişmenin İran, Suriye ve Türk hükümetleri arasında yapılan bir anlaşmanın sonucu olduğunu söyledi.

IŞİD'İN ELİNDEN TOPRAK ALINMASINI KABUL ETMEDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, YPG'nin tekrar Fırat Nehri'nin doğusuna çekilmesi gerektiği uyarısını yaparken, Xelil bunun kararını Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDF) vereceğini söyledi.
Türkiye, içinde Arap savaşçıların da bulunduğu ancak çoğunluğunu YPG militanların oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin Kuzey Suriye'de IŞİD'in elinden toprak almasını kabul etmeyeceğini söyledi.

Bölgenin bir başka önde gelen Kürt siyasetçisi Aldar Xelil ise operasyona katılan rejim muhalifi silahlı grupları "Türkiye'nin Suriye'yi işgaline" yardım etmek ve Türkiye'nin çıkarları için çalışmakla suçladı. 

Türkiye'nin müdahalesini, Kürtlerin 2011 yılından bu yana kuzey Suriye'de kurdukları özerk yönetime karşı bir "savaş ilanı" olarak tanımlayan Aldar Xelil, "(Bu girişime verilecek) cevabın şekli ve yönteminin tartışılması gerekecek. Fakat ilke olarak bu işgali kabul etmiyoruz" dedi.


Etiketler; #ypg

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
melek demir - 2 yıl önce
Ne kadar seviliyorlar amarika avrupa hatta rusya hatta iran enterasan
Avatar
melek demir - 2 yıl önce
Bu aciklama onlarin aciklamasi degilki bes buyuklerin aciklamasi ister uy ister uyma anla yani