Yozgat’ta ilk defa 'Anevrizma' ameliyatı yapıldı

Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde, atardamarda balonlaşma (anevrizma) ameliyatıyla ilde bir ilk gerçekleştirildi.

Yozgat’ta ilk defa 'Anevrizma' ameliyatı yapıldı
21 Ocak 2014 Salı 18:59

Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde, atardamarda balonlaşma (anevrizma) ameliyatıyla ilde bir ilk gerçekleştirildi. Son teknoloji tıbbi cihazlarla donatılan Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, modern tıbbın bütün imkanlarını kullanılarak bölge halkına nitelikli ve kaliteli sağlık hizmeti sunuyor.

Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Ekim ve Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yunus Keser Yılmaz tarafından, 95 yaşındaki bir hastaya Anevrizma ameliyatı yapıldı. 95 yaşındaki Hasibe Gümüş isimli hastanın bacağındaki atar damarda balonlaşma ve tıkanıklık olması nedeni ile operasyon yapıldı. Baloncuk yapan atardamar çıkartılarak, damar içindeki pıhtılar temizlendi. Başarılı bir operasyon sonrası 95 yaşında yeniden hayata bağlanan Hasibe Gümüş’ün hem hayatı hem de kangren olmak üzere olan bacağı kesilmekten kurtuldu.

Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Ekim, yaptığı açıklamada, Yozgat’ta ilk kez yapılan ameliyatla 95 yaşındaki Hasibe Gümüş isimli hastanın yeniden hayata tutunduğunu söyledi. Hastanın bacağındaki atardamarın balonlaşması sonucu tıkanıklık olması nedeniyle ameliyata aldıklarını belirten Prof. Dr. Hasan Ekim, "Operasyonla hastamızın bacağından baloncuk yapan atardamar çıkartılarak, damar içindeki pıhtılar temizlendi ve damar, kan dolaşımı sağlanacak şekilde onarıldı. Hastanemizde açık kalp ve damar ameliyatları başarı ile yapılmaktadır. Bu anlamda kalp damar hastalarımız artık il dışına gitmeden kendi memleketlerinde şifa bulacaklar. Bundan sonra da bu tür operasyonlara devam edeceğiz." dedi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×