Yozgat Belediyesi kaçak su tespit çalışması başlattı

Yozgat Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşletme Müdürlüğü tarafından su isale hattında kaçak suların önlenmesi için çalışma başlatıldı.    Belediye ekipleri, Yozgat’ta 1960’lı yıllarda döşenen içme suyu şebekesinden...

Yozgat Belediyesi kaçak su tespit çalışması başlattı
09 Mayıs 2014 Cuma 13:13

Yozgat Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşletme Müdürlüğü tarafından su isale hattında kaçak suların önlenmesi için çalışma başlatıldı.

    Belediye ekipleri, Yozgat’ta 1960’lı yıllarda döşenen içme suyu şebekesinden şehre gelen suyun yüzde 50’sinin çürüyen borulardan boşa aktığını belirterek, belediye tarafından Adana’dan getirilen kaçak su tespit ekibi ile Yozgat sokaklarında boşa akan suların tespiti için çalışmalara başlanıldığını ifade etti. Teknik cihazlar yardımıyla yapılan kaçak su tespit çalışmasında yağmur suyu, kanalizasyon ve yeraltı derelerine içme suyunun karışarak boşa aktığı belirlendi. Yozgat’ta konutlarda 1 metreküp suyun bedeli vergiler ve bakım ücretleri ile 2 lira 90 kuruş, işyerlerinde 4 lira 80 kuruş, resmi dairelerde ise 4 lira 52 kuruştan veriliyor.

    Yozgat Belediyesi Su İşletme Müdürü Ali Şahin, yaptığı açıklamada, yüzde 50’ye yakın su kaçağı tahmin ettiklerini söyledi. Şahin, "Kaçak suyu tespit etmek için Adana’dan ekip getirdik. Ekiplerimiz şehri tek tek tarıyor. Tespit ettiğimiz bölgeleri açtık. Tespit ettiğimiz her noktadan boruların çürümüş ve suyun boşa aktığını gördük. Bu çalışmayı şehrin bütün bölgelerine yayarak yeraltından çıkmayan kaçak sularımızı tespit edip yapmaya çalışacağız. Yozgat’ta şu anda 30 bini geçkin abonemiz var. Abonelerimizin girişlerine kadar kontrol ederek kaçak tespitimizi yaygınlaştıracağız." dedi.

    Yaz mevsiminde su sıkıntısı yaşanmaması için çalışmaları sürdürdüklerini ifade eden Şahin, "Bu yıl havalar çok kurak geçti, yaz mevsiminde su sıkıntısı yaşanmaması için çalışıyoruz Yozgat içme suyu şebekesinin çoğu 1960 yıllarında döşenen bir şebeke bunlar özelliklerini kaybetmiş kırılan borulardan akan sular boşa kanallara akmakta şu an yüzde 55 oranında bir su kaybımız ortaya çıktı. Bunlarında bu kaçak ekibi ile tespit edip bu kaçakları sıfır noktasına indirmeye çalışacağız. Bütün hat ve şebeklerimizi tek tek gezerek kaçaklarımızı tespit edeceğiz. Kaçak sular yağmur suyu hatlarına, kanalizasyon hatları ve derelere gidiyor. Bunlar çıkmayan sular. Çıkanları zaten biz yapıyoruz. Şehirdeki su sıkıntısını gidermek için yapılan önemli bir çalışmadır." diye konuştu. CİHAN

Yozgat Belediyesi kaçak su tespit çalışması başlattı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×