Yozgat Barosu: Savunma hakkı yargının temel ögelerinden biridir

Yozgat Barosu Başkanı Hacı İbiş, "Yargının temel ögelerinden birisi savunma hakkıdır.

Yozgat Barosu: Savunma hakkı yargının temel ögelerinden biridir
03 Nisan 2014 Perşembe 19:38

Yozgat Barosu Başkanı Hacı İbiş, "Yargının temel ögelerinden birisi savunma hakkıdır. Avukatlara göre ise adaletin sağlanmasının en önemli koşulu savunmadır. " dedi.

    Baro Başkanı Hacı İbiş, Avukatlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada avukatların gününü kutladı. Baro Başkanı İbiş, "Savunma hakkı yargının temel ögelerinden biridir ve biz avukatlara göre adaletin sağlamasının en önemli koşuludur. Savunma hakkı yargı sisteminde temel öncelikli bir haktır. Hukuk devletinin temel ögelerinden savunma işlerini yerine getiren avukatlar, bireyleri hakları konusunda bilgilendirip yönlendirerek bu hakların alınıp korunmasında yardımcı olarak muazzam bir görevi yerine getirmektedir. Kuruluşundan bu yana hukuk devleti ve insan hakları savunuculuğuna yapan bağımsız yargının kurucu unsurlarında olan avukatların örgütü barolarımızdır. Bu temel anlayış içerisinde barolar ülkede hukukun üstünlüğünü savunmayı, hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasında görev alarak adaletin gerçekleştirilmesi için önemli bir çalışmayı ve görevi ifa etmektedir." şeklinde konuştu.

Adaletin insan için olduğunu ve hiçbir zaman unutulmaması gerektiğini vurgulayan İbiş, "Adaletin amacı insanların temek hak ve hürriyetini korumaktır. Adaletin temelinde güçlü bir savunma , güçlü savunmanın temelinde de bu onurlu görevi ifa eden avukatlar vardır. Savunma mesleğini ifa eden avukatların mesleki sorunlarının giderilmesi ve savunma hakkının da geliştirilmesi temennisi ile Yozgat Barosu avukatlarının ve tüm avukatlarımızın Avukatlar Günü'nü kutluyorum." diye konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×