Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında ilk iddianame haftaya

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında 17 Aralık 2013 tarihinde Fatih Belediyesi'ne yönelik yapılan operasyona ilişkin iddianame önümüzdeki hafta yazılmasına başlanacak.

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında ilk iddianame haftaya
28 Şubat 2014 Cuma 14:48

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında 17 Aralık 2013 tarihinde Fatih Belediyesi'ne yönelik yapılan operasyona ilişkin iddianame önümüzdeki hafta yazılmasına başlanacak. Aralarında iş adamı Reza Zarrab ve 4 iş adamının da bulunduğu soruşturmaya ilişkin iddianamenin ise beklenen bilirkişi raporlarının dosyaya ulaşmasının ardından yazılacağı öğrenildi.

Fatih Belediyesi, TOKİ ve iş adamı Reza Zarrab'ında aralarında bulunduğu şüphelilere yönelik 3 ayrı operasyonda savcılığın dosyalar üzerindeki çalışmalarında sona yaklaşıldı. Savcı Ekrem Aydıner tarafından yürütülen soruşturmalara ilişkin ilk iddianamenin yazımına önümüzdeki hafta başlanacağı öğrenildi.

Savcılık kaynaklarından edinilen bilgilere göre, ilk iddianamede Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in de şüphelileri arasında bulunduğu soruşturmaya ilişkin hazırlanacak. Soruşturma kapsamında Mustafa Demir ile kardeşi Sebahattin Demir'in de aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklanmıştı. Tutuklanan şüpheliler avukatlarının itirazları üzerine tahliye edilmişlerdi.

Öte yandan iş adamı Reza Zarrab'ın da şüphelileri arasında bulunduğu soruşturmaya ilişkin ise bilirkişi raporunun beklendiği öğrenildi. Bu soruşturmada Reza Zarrab'ın da aralarında bulunduğu 14 şüphelinin tutuklanmış, şüphelilerden 9'u tahliye edilmişti. Soruşturmada eski bakanlar Zafer Çağlayan ile Muammer Güler oğulları Salih Kaan Çağlayan ve Barış Güler ile Reza Zarrab'ın da aralarında bulunduğu 5 tutuklu şüpheli kalmıştı.

Savcılığın şu sıralar tanık ifadeleri aldığı soruşturmada ihtiyaç olması halinde bazı şüphelilerin yeniden ifadelerine başvurulabileceği belirtildi. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından ise iddianamenin yazımına başlanacak.

TOKİ soruşturması olarak bilinen soruşturmaya yönelik iddianamenin ise dosyada tutuklu olmaması nedeniyle en son hazırlanacağı öğrenildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×