'Yolsuzluk ve arsızlık ülkenin en tepesine tırmandıysa tuz koktu demektir'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) PM Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, "Bir memlekette yolsuzluk, arsızlık hakim olduysa ve ülkenin en tepesine tırmandıysa tuz koktu demektir.

'Yolsuzluk ve arsızlık ülkenin en tepesine tırmandıysa tuz koktu demektir'
17 Ocak 2014 Cuma 18:43

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) PM Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, "Bir memlekette yolsuzluk, arsızlık hakim olduysa ve ülkenin en tepesine tırmandıysa tuz koktu demektir." dedi.

Partisinin Kahramanmaraş Büyükşehir ve merkez ilçe belediye başkanı adaylarının tanıtım toplantısına katılan Hurşit Güneş, partililere selendi. Güneş, burada yaptığı konuşmada, AK Parti Düzce Milletvekili Fevai Arslan ve AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’in, Başbakan Erdoğan hakkında ifade ettiği sözlere tepki gösterdi. Güneş, “AK Parti Bursa milletvekili Hüseyin Şahin ‘Erdoğan’a dokunmak ibadettir’ dedi. Dün biri daha çıktı, Düzce milletvekili, diyor ki (Allahü teâlânın vasıflarını üzerinde toplayan tek lider Tayyip Erdoğan’dır) diyor. Daha büyük günah yok, şirk. Adalet ve Kalkınma Partisi'nde müşrikler vardır. Cumhuriyet Halk Partisi inançlara saygılı bir partidir, laik bir partidir. Ne içinde müşrikler vardır, ne dini kullananlar vardır.” diye konuştu.

Ekonominin kötü yönetildiği için patatesin kilosunun 5 lirayı çıktığını, kuru fasulyenin kilosunun 12 lira olduğunu hatırlatan Güneş sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunlar düzeltilebilir ama bir memlekette yolsuzluk, arsızlık hakim olduysa ve ülkenin en tepesine tırmandıysa tuz koktu demektir. Bir günde inanılmaz sayıdaki savcıyla polisin yeri değişiyor. Meclisteki Adalet Komisyonu'nda bakana sordum, ‘siz paralel bir devlet var diyorsunuz’, evet dedi. Nerede var? dedim, ‘yargıyla poliste var’ dedi. Paralel devlet varsa başka yerlerde de olur. Siz bir tek iki yerden temizliyorsunuz, polis ve mahkemeden. Polis ve mahkeme ne yapar, suçluyu yakalar bide onu yargılar. Diğer bakanlıklarda paralel devlet yok mu? yok. Nerde var? bir tek hırsızları yakalayan yerde var. Bu iktidardan mutlaka kurtulmamızı lazım.”

Adı yolsuzluğa karışan AK Parti iktidarının dünya siyaset tarihinde istifa etmeyen tek iktidar olduğunu aktaran Güneş şöyle devam etti: “Cumhuriyet tarihinde değil, dünya siyaset tarihinde 4 bakanın yolsuzlukla suçlandığı ve fezlekesinin hazırlanıp Başbakanın yerinde oturduğu tek iktidar Türkiye. Bu iktidar tek. Dünya siyaset tarihinde 4 bakan hakkında fezleke hazırlanacak ve o hükümet istifa etmeden oturacak. İnsanların hata yapabilir ama bir insanın başına gelebilecek en talihsiz şey hata yapmak değil, hatasından utanmamaktır. Utanmama duygusuna biz ar deriz. Utanmazsa arsız deriz. Para kutusundan milyonlarca dolar çıkacak ‘canım bu devletin parası değil ki denecek’ bu çok kötü bir şeydir. Suçüstü yakalanacaksınız ‘biz suçsuzuz, darbe yapıldı bize’ diyeceksiniz.”

'BAŞBAKAN ÖFKE İÇİNDE, SİNİR İÇİNDE'

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Güneş, Başbakan Erdoğan’ın son yaşanan olaylar yüzünden öfke ve sinir içerisinde olduğunu belirtti. Başbakanın Haşhaşi meselesini ortaya attığını anlatan Güneş, “Başbakan birde Haşhaşi meselesini çıkarttı. ‘Haşhaşi’ diyor, Haşhaşiler tabi kanlı insanlar. Niye Haşhaşi diyor, sen tutup bunların hırsızlığını yakalarsan doğal olarak oda onlara diyecek ki ‘Haşhaşi’. Öfke içinde, sinir içinde.”

“BİZ YOLSUZLUK ÖRTÜLMESİN DİYORUZ”

Güneş, dün TBMM Adalet Komisyonu'ndan geçen HSYK kanun teklifiyle ilgili sorulan bir soruyu şöyle yanıtladı: “Kanun teklifini çekin, bir Anayasada uzlaşalım dedik. Çektiler mi? çekmediler. Bu konuda CHP’nin konumu belli, yolsuzluk örtülmesin diyoruz. HSYK’nın olma yöntemi ne, hakimler çıkacak kendi içlerinden temsilcilerini seçecekler. Hakimler tarafsız bir biçimde, bağımsız bir yargının oluşması için onlar seçecekler. Bunu niye kabul etmiyor sayın Başbakan. Siz HSYK’yı ne yaptınız? Burada referandumu herkes hatırlıyor mu? Bir referandum yaptık. Referandumda ne istediler bunlar? HSYK’yı istediler değimli, değiştirdiler. Şimdi HSYK’yı ne yapıyorlar Adalet Bakanına bağlamaya çalışıyorlar. Biz bağımsız, tarafsız bir HSYK olsun istiyoruz.”

“ENERJİ BAKANI SEÇİMDEN SONRA ZAM YAPACAĞIZ DİYOR”

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın açıklamalarını da eleştiren Güneş, “Enerji Bakanı dün bir demeç vermiş, ‘3 ay boyunca doğal gaza zam yapmayacağız.’ Bu ne demektir biliyor musunuz? seçimden sonra yapacağız zammı diyor. Seçimden sonra zam var diyecek ama demiyor ki, vatandaş oyunun onlara versin onlar daha sonra o vatandaştan acısını çıkartsın. Tıpkı nasıl biliyor musunuz? 2011 yılında Oslo’da gizli görüşme yaparken seçimlerin sonuna kadar (silah sıkmayın, insan öldürmeyin) dedikleri gibi, anlaşmaya imza attıkları gibi. Seçimden sonra ne yaparsanız yapın diyorlar PKK’ya.” açıklamasında bulundu.

“DIŞ BORÇ 370 MİLYAR DOLARA ULAŞTI”

Konuşmasının son bölümünde ekonomide uygulanan yanlış politikalar sonucu dış borcun 370 milyar dolara ulaştığını belirten Güneş, şu ifadelere yer verdi: “Türkiye bu borcu ödemekte zorlanıyor. Merkez Bankası Başkanına buradan seslenmek istiyorum. 2013 yılının sonuna gelmeden dolar 1 lira 92 kuruş olacak dedin. Şu anda dolar 2 lira 21 kuruş. Sen niye bu döviz kurunu indiremiyorsun. Çünkü sen Başbakana gidiyorsun bununla ilgili önlem almak istediğinde ‘Sen Müslüman mısın, değimlisin diye seni azarlıyor’ diye bize duyumlar geliyor. Eğer Merkez Bankası hükümetin esiri olmuşsa istifa etsin. Döviz kuru böyle giderse ne doğal gaz, ne mazot, ne benzin bu rakamlarda durmaz.” CİHAN

'Yolsuzluk ve arsızlık ülkenin en tepesine tırmandıysa tuz koktu demektir'


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×