YÖK ve rektörlerden darbe karşıtı bildiri

Darbe girişiminden sonra acil toplanma kararı alan YÖK ve rektörler, yaptıkları açıklamayla girişimi kınadılar

YÖK ve rektörlerden darbe karşıtı bildiri
18 Temmuz 2016 Pazartesi 15:40

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın "acil toplantı" çağrısıyla YÖK'e gelen rektörler, darbe karşıtı açıklamalarda bulundu.

YÖK Konferans Salonundaki toplantıya cübbeleriyle katılan rektörler, YÖK ve tüm üniversite rektörlerinden yapılan ortak açıklamanın ardından gazetecilere değerlendirme yaptı.
Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanı ve Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, kurul olarak milletin iradesine ve demokrasiye yapılan çirkin ve kabul edilemez girişimi "şiddetle" lanetlediklerini bildirdi.

Özgürlüğün sesi olan üniversitelerin bu tip kalkışmaları kabul etmesinin mümkün olmadığını, tüm yükseköğretim kurumlarının ve üniversitelerin milletin yanında yer aldığını, yer almaya da devam edeceğini dile getiren Özer, bundan sonraki süreçte de tüm yükseköğretim kurumlarının üzerine düşen sorumlulukları yerine getireceğini vurguladı.

Prof. Dr. Özer, şöyle dedi: "Türkiye, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Meclisimiz, hükümetimiz, yükseköğretim kurumları, kahraman polisimiz ve onurlu Türk Silahlı Kuvvetleri ve tüm medyasıyla birlikte bu terör kalkışmasına birlikte direnmiş ve akamete uğratmıştır. Tüm dünyaya da bir demokrasi dersi vermiştir. Bundan sonraki süreçte yükseköğretim kurumlarımız üzerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirecektir. Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm toplumuyla birlikte önüne koyduğu hedeflere, vizyona ulaşması için de Türk gençliğini yetiştirmeye, eğitim-öğretim, araştırma ve topluma hizmet faaliyetlerini başarılı bir şekilde sürdürmeye devam edecektir."

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, herkesin sıkıntılı ve acı günler yaşadığını ifade etti.

15 Temmuz akşamı başlayan ve bugüne kadar uzanan süreçlerin bir daha yaşanmaması temennisinde bulunan İbiş, olanlardan ders çıkarılarak bir yol belirlenmesi gerektiğini bildirdi.
Prof. Dr. İbiş, şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhuriyeti'ni, demokrasiyi ve milli iradeyi savunacak ve en güçlü şekilde onların devamını sağlayacak tedbirlerin alınması gerekiyor. YÖK Başkanımızın başkanlığında yapılan toplantıda, bunlar değerlendirildi. Üniversiteler olarak biz de üzerimize düşeni dün yaptığımız gibi bugün de yapmaya ve daha güçlü olarak bunları yarınlara taşımaya kararlıyız. Bu gücümüzü de üniversitelerimizden, üniversitelerimizin paydaşlarından ve halkımızdan alarak yapacağız. Demokrasi ve hukukun gerektirdiği ve hukukun gereğine uyum göstermek koşuluyla gerekli işlemleri yapacağız. Bu konuda herkes müsterih olsun."

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, darbe girişimini tüm üniversiteler olarak lanetlediklerini belirtti.

Bundan sonra demokrasiye sahip çıkma adına tüm öğretim elemanlarıyla dimdik ayakta duracaklarının altını çizen Kılıç, "Birlik beraberliğimizi muhafaza ederek bu tür hain saldırılara yine milletçe en güzel cevabı vereceğimize yürekten inanıyorum." diye konuştu.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, darbe girişimini haber aldıkları andan itibaren demokratik seçimle iş başına gelenlerin yanında olduklarını açıkça ifade ettiklerini ve senato kararıyla darbe girişimini kınadıklarını anımsattı.

YÖK'teki tüm üniversite rektörleri olarak tüm darbe girişimini kınadıklarını belirten Doğan, "Milletimiz vatanına sahip çıkmıştır, Paralel Devlet Yapılanması'na karşı göğsünü siper etmiştir. Gerektiğinde kurşunların, tankların, topların üzerine yürümüştür. Bu girişim atlatılmıştır, ama bu işin sonuna kadar takipçisi olacağız. Gündüz görevimizin başında, gece meydanlarda nöbete devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×