'Yıpratma ve itibarsızlaştırma kampanyaları toplumda kutuplaşmalara yol açtı'

Kahramanmaraş’ta faaliyet yürüten 44 sivil toplum kuruluşu (STK), 17 Aralık’ta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonun ardından yaşanan gelişmelerin toplumda kutuplaşmalara yol açtığını vurguladı.

'Yıpratma ve itibarsızlaştırma kampanyaları toplumda kutuplaşmalara yol açtı'
23 Ocak 2014 Perşembe 18:18

Kahramanmaraş’ta faaliyet yürüten 44 sivil toplum kuruluşu (STK), 17 Aralık’ta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonun ardından yaşanan gelişmelerin toplumda kutuplaşmalara yol açtığını vurguladı. Yaklaşık 2 aydır ülke gündemini meşgul eden sürecin üzüntü verici olduğunu ifade eden STK temsilcileri, gönüllüler hareketine yapılan yıpratma ve itibarsızlaştırma kampanyalarının kırıcı olduğunu kaydetti.

Şehirde farklı birçok alanda faaliyet yürüten 44 STK temsilcisi adına açıklama yapan Elbistan Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Emin Polat, gönüllüler hareketine akla gelmeyecek benzetmeler yapıldığını dile getirdi. Polat, “İki aya aşkın bir süredir ülkemizde yaşanan hizmet hareketi diye isimlendirilen gönüllüler hareketine yıpratma ve itibarsızlaştırma kampanyalarını üzülerek izliyoruz. Geçmişte toplumun bazı kesimleri ‘mürteci ve örümcek kafalılar’ gibi ithamlarla yok edilmeye çalışıldı. Bugün de gönüllüler hareketi aynı itibarsızlaştırma taktiği ile hedefe konularak akla gelmeyecek şekillerde paralel devlet, çete, örgüt ve haşhaşi gibi iftiralarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu iftiralar hiçbir bilgi, belge ve hukuki temele dayanmamaktadır. Bu söylemeler bu harekete gönül verenleri ne yazık ki çok incitmektedir.” dedi.

Bir kısım medyanın hizmet hareketi aleyhinde kara propaganda kampanyası yürüttüğünü anımsatan Polat, “Bir kısım ulusal medya, sorumlu ve objektif gazetecilik kriterlerini hiçe sayarak ve bir merkezden yönlendiriliyor intibaa vererek her türlü yalan ve iftiraya başvurmak suretiyle hizmet hareket hakkında kara propaganda kampanyası yürütüyor. Hizmet hareketiyle ilgisi olduğu düşünülen iş adamları keyfi denetim ve tehditlerle baskı altına alınmaya çalışılıyor. Kamuda çalışan memurla, bürokratlar hizmet hareketine nispet edilerek fişleniyor ve hiçbir hukuki gerekçe gösterilmeden yerlerinden ediliyorlar. Anadolu insanının himmet ve gayretiyle yurt dışına açılan, kendi kültürümüzü dünyaya taşıyan, milletler arasında barış köprüsü kuran, bulundukları her yerde ülkemizi en güzel şekilde temsil eden, ulaştıkları her insana ülkemizi sevdiren, yurt dışındaki Türk okulları da bu süreçte yıpratılmak isteniyor.” diye konuştu.

“ÜLKEMİZİN KALKINMASI, HUZURU DEVLETE MİLLET KAYNAŞMASIYLA GERÇEKLEŞECEK”

Toplumda oluşan gerginliğin bir an önce bitirilerek, uzlaşmacı bir tutum sergilenmesi gerektiğine işaret eden Polat şöyle konuştu: “Bu süreçte ülkemiz bir hukuk devleti olma keyfiyetinden ve kendisine hedef olarak koyduğu AB normlarından hızla uzaklaştığı görülmektedir. Bu durum küreselleşen ve sınırların kalktığı bir dünyada ülkemizi yalnızlaştırma görüntüsü vermektedir. Bütün bu gelişmeler taban ve tavanıyla hizmet hareketine gönül veren herkesi derinden üzmekte ve ülkemizin birliği, beraberliği ve geleceği adına kaygılandırmaktadır. Bir an önce toplumda oluşan gerginliğin ve ayrılığın bitirilmesi noktasında çalışılmasına ve uzlaşmacı bir tavır sergilenip milletimizin yeniden sulh ve huzur iklimi oluşturma gayreti içerisinde olunmasında fayda görüyoruz. Ayrıca ülke yönetiminde erkler ayrımına dikkat edilerek evrensel hukuk normlarının dikkate alınması milletimiz açısından önem taşımaktadır. Bu konuda herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmede geç kalmamalıdır. Ülkemizin kalkınması, huzuru ve mutluluğu devletle millet kaynaşmasıyla gerçekleşeceğine inanıyoruz.” CİHAN

'Yıpratma ve itibarsızlaştırma kampanyaları toplumda kutuplaşmalara yol açtı'


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×