Yılmaz: Sertifikalı tohum, üretimde yüzde 20 artış sağlar

Yerköy Ziraat Odası Başkanı Bahri Yılmaz, çiftçilerin, ekim yaparken sertifikalı tohum kullanmalarının hasat döneminde üretimi yüzde 10 ile 20 arasında artıracağını söyledi. Ziraat Odası Başkanı Yılmaz, yaptığı açıklamada yaklaşan...

Yılmaz: Sertifikalı tohum, üretimde yüzde 20 artış sağlar
03 Ağustos 2014 Pazar 17:48

Yerköy Ziraat Odası Başkanı Bahri Yılmaz, çiftçilerin, ekim yaparken sertifikalı tohum kullanmalarının hasat döneminde üretimi yüzde 10 ile 20 arasında artıracağını söyledi.

Ziraat Odası Başkanı Yılmaz, yaptığı açıklamada yaklaşan ekim ayı dolayısıyla çiftçileri uyararak, ekim yaparken sertifikalı tohum kullanılması konusunda uyarılarda bulundu. Çiftçilerin, ekim yapmadan önce iyi bir toprak hazırlığı yapmaları gerektiğinin ifade eden Yılmaz, "Çiftçilerin ekim yapmadan önce toprağı iyi bir şekilde ekime hazırlaması gerekir. Mutlaka sertifikalı tohum kullanmaları ve toprak tahlil sonuçlarına göre gübre atmaları, üründe kalite ve yüksek verim alınabilmesini sağlayacaktır. Ekilecek tohum, meydana gelebilecek çeşitli hastalıklara karşı mutlak surette ilaçlanması gerekiyor. Tohum ilaçlaması yapılmadığı takdirde, ekilen alanlarda büyük boşluklar halinde çimlenme eksikliği görülmektedir. Bu da ciddi ölçüde ürün kaybı yaşanmasına neden olmaktadır." dedi.

Sertifikalı tohum kullanımının, üründe kaliteyi ve verimi artırdığını vurgulayan Yılmaz, sertifikalı tohum ekildiğinde verimde yüzde 10-20 oranında artış olduğu gibi elde edilen ürününde daha kaliteli olduğunu belirtti. Yılmaz, şöyle devam etti: "Çiftçimiz elde ettiği kaliteli ürünü daha yüksek fiyata satarak daha fazla kar elde etmektedir. Sertifikalı hububat tohumluğu kullanan çiftçilerimize zaten devletimiz bu tohumluğun yarı fiyatına yakınını ödüyor ve çiftçimiz ekim için kullandığı tohumluğun yarı fiyatını ödemiş oluyor. Ayrıca, sertifikalı tohumluk kullanan çiftçilerimiz, destekten yararlanabilmesi için müdürlüklerimize verdikleri 'mazot gübre desteği' kayıtlarını yenilemeleri, aldıkları tohumluğu bildirmeleri gerekiyor."

Çiftçilerin, ekecekleri arazinin tamamını sertifikalı tohumla, ekemiyorlarsa dahi bir yıl sonraki ekecekleri tohumların daha temiz ve kaliteli olması için az bir alanı ekmelerinin çiftçi açısından çok faydalı olacağını ifade eden Yılmaz, "Çiftçimizin aldığı sertifikalı tohumluk buğday, tüm arazisini ekmeye yetmiyorsa bir sonraki yılın tohumunu çıkaracak alana, bu yıl sertifikalı tohumluk ekmesi gerekir. Çünkü çiftçinin önümüzdeki yıl tohum konusunda bir sıkıntı yaşamaması için kendi tohumluğunu da üretmesi sağlanmış olacaktır." şeklinde konuştu.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×