Yılmaz: Kadınların sırtında evlerine su taşıma dönemini bitireceğiz

Seçim çalışması kapsamında Tekkeköy’ün köylerini gezen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kadınların sırtında evlerine su taşıma dönemini bitireceklerini söyledi.

Yılmaz: Kadınların sırtında evlerine su taşıma dönemini bitireceğiz
19 Ocak 2014 Pazar 16:43

Seçim çalışması kapsamında Tekkeköy’ün köylerini gezen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kadınların sırtında evlerine su taşıma dönemini bitireceklerini söyledi.

Köylerde yaşayan vatandaşlardan otantik görünümü olan evlerin yıkılmamasını, yakın gelecekte altından daha kıymetli hale geleceğini ifade eden Yılmaz, "Küçük, gösterişsiz, eğri büğrü gözükse de bunları boyalım, temizleyelim. Bunlar zamanla kafeler haline dönüşebilir, insanlara turistik açıdan hizmet verebilir hale gelebilir." dedi.

Sarıyurt, Yayla Geriş ve Seymenlilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, 30 Mart seçimlerinin ardından alt yapı yatırımlarında önceliği köylere vereceklerini söyledi. Son 15 yıl içinde köylerin fazla gelişemediğinin altını çizen Yılmaz, "Köylerimizde yol, içme suyu ve kanalizasyon gibi alt yapı yatırımları tam anlamıyla çözülemedi. Daha kötü bir şey oldu. Herkes o güzelim köy evlerini yıkıp çirkin, kötü, koca koca beton binaları yaparak büyük imar trajedileri yaşanmaya başlandı. Konut ve kent kültüründen uzaklaşmaya başlandı. Şimdi buralarda yarım kalan veya çözülemeyen sorunları çözüp, alt yapı problemlerine son vereceğiz. 960 köyün 100 tanesinde kanalizasyon alt yapısı var. Diğerlerinde evin arkasında açılan fosseptik çukurlarına deşarj oluyor. Olacak iş değil. Sağlık sorunları bundan da türeyebilir. Dolayısıyla yolu, suyu, kanalizasyonu olmayan köy bırakmayacağız. Önümüzdeki 1-2 sene içinde bizim köylerimizdeki hassasiyetimiz, şehirdeki bir takım işlerimizi azıcık yavaşlatmamıza sebep olabilir. Örneğin şehirde yapacağımız köprülü kavşağa 3 milyon TL harcayacaksak bunu erteleyip 4-5 köyümüzün yol meselesini veya 10 köyümüzünsu problemini çözebiliriz. 2 yıl ağırlıklı olarak gündemimiz köylerimizdeki sorunlar olacak. İş üretme performansımızı artırıp gece gündüz çalışacağız." dedi.

TAŞIMA SU DÖNEMİ KAPANACAK

Bazı köylerimizde hala görülen kadınların sırtta sutaşıma döneminin kapanacağını ifade eden Yılmaz, "20 yıldır alt yapı hizmetleriyle uğraşıyorum. Samsun önemli bir noktaya geldi. Önümüzdeki süreç içinde de Samsun daha ciddi noktalara gelecek. Karadeniz’in en üretken potansiyeline sahip bir bölgede bulunuyoruz. Taşı eksen ürün çıkacak bir havzada yaşıyoruz. Bu havza bırakın Karadeniz’in en üretken yeri olmasını, Türkiye’nin yükselen değeri olmayı hak etti. Bunun içinde iyiye gidiyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içinde Samsun’u Türkiye’nin parlayan yıldızı yapma yönünde önemli mesafeler alacağız. Bu yüzden çok umutluyuz ve var gücümüzle çalışıyoruz. Bütün derdimiz, çocuklarımızın geleceğidir. Başbakanımızın tutulmadık el, çalınmadık kapı bırakılmaması yönündeki talimatını yerine getirmeye çalışıyoruz. Allah da bize kolaylıklar verecektir." diye konuştu.
CİHAN

Yılmaz: Kadınların sırtında evlerine su taşıma dönemini bitireceğiz


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×