Yılın son MGK toplantısının sonuç bildirisi açıklandı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında toplanan olağan Milli Güvenlik Kurulu (MGK), toplantısının ardından sonuç bildirisi yayımlandı.

Yılın son MGK toplantısının sonuç bildirisi açıklandı
26 Aralık 2013 Perşembe 19:43

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında toplanan olağan Milli Güvenlik Kurulu (MGK), toplantısının ardından sonuç bildirisi yayımlandı. Bildiride, vatandaşların huzur ve güvenliğini ilgilendiren konularının yanı sıra, Suriye ve Irak'ın ele alındığı kaydedildi.

Çankaya Köşkü’nden yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

‘‘Yılın son Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının icra edilmesi nedeniyle geride bıraktığımız bir yıl içerisinde, vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğini ilgilendiren olaylarla, bunlara karşı yürütülen faaliyetler görüşülmüş, bu kapsamda alınması gereken ilave tedbirler değerlendirilmiştir.

Suriye’deki gelişmeler: insani boyutu, bölgesel güvenlik ve Türkiye’nin güvenliğine yönelik etkileri dahil olmak üzere, kapsamlı biçimde ele alınmış, ülkede ihtilafın halkın meşru talep ve beklentileri doğrultusunda, sona erdirilmesine yönelik yürütülen çabalarda gelinen aşama müzakere edilmiştir. Ayrıca, ülkemize sığınan Suriyeliler'in durumu gözden geçirilmiştir.

Toplantıda son olarak Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki gelişmelerin yanı sıra Irak ile siyasi ve ekonomik ilişkilerimiz görüşülmüş, bu ülkedeki güvenlik ve istikrar durumu değerlendirilmiştir.’’CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×