Yeryüzü Doktorları Kenya'ya uğurlandı

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen uğurlama töreniyle Yeryüzü Doktorları'ndan bir ekip yaklaşık 60 üroloji hastasının ameliyatı için Kenya'ya gitti

Yeryüzü Doktorları Kenya'ya uğurlandı
16 Şubat 2016 Salı 16:54

Uluslararası yardım kuruluşu Yeryüzü Doktorları'na bağlı uzman ürologlardan oluşan gönüllü sağlık ekibi, yaklaşık 60 üroloji hastasının ameliyatını yapmak ve yerel bir hastaneye endoskopi cihazı hibe etmek üzere Kenya'ya gitti.

Sağlık ekibinin, Türk Hava Yolları'na (THY) ait tarifeli uçakla Kenya'ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali'nde uğurlama töreni yapıldı.Ekip lideri Doç. Dr. Metin Öztürk, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bu ülkede yapılmayan bazı ameliyatları gerçekleştirmek için Kenya'ya gittiklerini ifade etti. Öztürk, hızlı şekilde yapacakları poliklinikle uygun ameliyatları planlayacaklarını dile getirerek, "Bu sefer gideceğimiz ekip, her türlü üroloji ameliyatını yapabilecek kapasitededir. Malzemelerimizi de ona göre ayarladık" diye konuştu.

Üroloji Uzmanı Dr. Hüseyin Lüleci ise ikinci kez Kenya'ya gittiğini belirterek, ülkedeki bazı hekimlerin eğitilmesine katkıda bulunacaklarını bildirdi.Yeryüzü Doktorları Proje Yöneticisi Safa Şimşek de uzman bir ekiple Kenya'daki vakalara müdahale edeceklerini anlatarak, "Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) partnerliğiyle bu projeyi yürütüyoruz. Özellikle tıbbi malzemelerin temini konusunda onların desteğini aldık" ifadelerini kullandı.
Yeryüzü Doktorlar gönüllü sağlık ekibi, Kenya'da 16-24 Şubat'ta görev yapacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×