Yerli ve yabancı turistler Uçansu Şelalesi'nde dinleniyor

Alara Uçansu Şelalesi, doğal akışı çevresinde bulunan 11 endemik bitki türü zenginliğiyle yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor. Toroslar'da kar suyu ile beslenen şelale 76 metre yükseklikten dünyaca ünlü Alara Çayı'na dökülüyor....

Yerli ve yabancı turistler Uçansu Şelalesi'nde dinleniyor
06 Haziran 2014 Cuma 19:28

Alara Uçansu Şelalesi, doğal akışı çevresinde bulunan 11 endemik bitki türü zenginliğiyle yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor. Toroslar'da kar suyu ile beslenen şelale 76 metre yükseklikten dünyaca ünlü Alara Çayı'na dökülüyor. Dünyanı sayılı eko turizm alanlarında olan Uçansu Şelalesi, yıl içinde en güçlü akışını haziran ayında yapıyor. Alman, Hollanda, Belçika ve İskandinav ülke turistlerin girişimleriyle 3 yıldır şelalenin döküldüğü Alara Çayı'nda kano ve rafting su sporu yapıldığı belirtildi.

Antalya'nın Gündoğmuş ilçesinde bulunan, geçen yıl 5 bin yabancı turistin ziyaret ettiği şelaleyi bu sene 8 bin turistin ziyaret etmesi bekleniyor. Alara Uçansu Şelalesi İşletme Sorumlusu ve eko turizm uzmanı Mustafa Ateş, çağlayanın, su havası ve bölgede yetişen endemik bitki çeşitliliği bakımından dünyanın sayılı turizm alanlarında biri olduğunu söyledi.

Şelale çevresindeki ahşaptan yapılma evlerin rezervasyonlarının yüzde 100 oranında dolu olduğunu belirten Ateş, müşterilerin yüzde 90'ının da başta Almanlar olmak üzere Avrupalı turistler olduğunu kaydetti. Ateş, "Şelale yanındaki konaklama tesisimiz eko turizmine yönelik hizmet veriyor. Yerli ve Avrupalı turistler, Uçansu Şelalesi'nin su akışında doğa ile baş başa kalarak dinleniyor. Şelalenin akışı turistleri dinlendiriyor. Rezervasyonları bir önceden yapıyoruz." dedi.

Geçen yıl Uçansu Şelalesi'nde 3 bin Alman ve İngiliz turistin rafting yaptığı ifade edildi. Bu seneki hedefin yüzde 100 artışla 6 bin olması bekleniyor. Alara Uçansu Şelalesi işletme sorumlusu Mustafa Ateş, şelale etrafında bungola tipi 9 konaklama tesisi bulunduğunu ve rezervasyonlar önceden yapıldığı için müşteri sıkıntısı çekmediklerini söyledi. Müşteri ağırlığını Alman ve İngiliz turistlerin oluşturduğunu belirten Ateş, bunun yanı sıra Alanya, Kemer, Side, Belek ve Antalya'ya deniz, kum ve güneş turizmi için gelen turistlerin günübirlik gelerek, çağlayanın su sesini uzun süre dinlediklerini kaydetti.

BEŞKONAK KÖPRÜLÜ KANYON'DAN SONRA İKİNCİ RAFTİNG YERİ UÇANSU ŞELALESİ OLDU

Alara Uçancu Şelalesi'nin, Almanlar tarafından yeni yeni keşfedilmeye başladığını anlatan Ateş, şelaleyi gören ve doğal güzelliğine hayran kalan turistlerin arkadaşlarına ve yakınlarına anlatarak 'bilinçli ve hoşnut kalmaya' bağlı tanıtım yaptıklarını ifade etti. Antalya bölgesinin Beşkonak Köprülü Kanyon'dan sonra en ayrıcalıklı alternatif turizm alanının Uçansu Şelalesi ve şelalenin suyunun döküldüğü Alara Çayı olduğunu söyleyen Ateş, "Akdeniz Bölgesi'nin 74 metreden gürül gürül suyu akan tek şelalesi Alara Uçansu Şelalesi. Ülkemizin dünyadaki markası diyebiliriz. Almanlar ve İngilizler çok iyi biliyor. Tek dezavantajımız Antalya'ya uzak olması ve tanıtım eksikliğimiz.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Side Apollon Tapınağı'nda olduğu gibi yurt içi ve yurt dışı fuarlarında Uçansu Şelalesi'ni tanıtması gerekir. Turistler, buraya genelde internet üzerinde okudukları bilgilerle geliyor. Sonradan hayran kalarak yeniden geliyor. Burası eko turizminin canlanması için çok önemli yer. Bu doğal güzellik başka bir yerde yok." diye konuştu. Ateş, kar sularının erimesine bağlı en kuvvetli akışın 15 Nisan'dan sonra olduğunu ve 30 Ağustos'tan sonra da akışının azalmaya geçtiğini kaydetti.

Toros Yörükleri Kültür, Birlik ve Kardeşlik Derneği Başkan Yardımcısı Mücahit Gündoğdu da yaptığı açıklamada, bölgede başta eko olmak üzere alternatif turizmin Antalya bölgesinde can damarı olması için Alara Uçansu Şelalesi'nin önemli su kaynağı olduğunu söyledi. Geçmiş yıllarda dernek olarak Uçansu Şelalesi'nin Alman eko turizmi uzmanı Monika Monari ile birlikte tanıtım çalışması yaptıklarını belirten Gündoğdu, bu seneki hedeflerinin bölgeye 5 binin üzerinde alternatif turizm tutkunu turist çekmek olduğunu kaydetti. Gündoğdu, "Uçansu Şelalesi doğal güzelliğiyle turistleri büyüleyen bir çağlayan. Çağlayanın Avrupa, Rusya ve İskandinav ülkelerinde tanıtımına ihtiyacı var." ifadesini kullandı.

Alanya'da turizmcilik yapan Uğur Özdemir, Alanya'ya deniz, kum ve güneş turizmi için gelen turistlerin Toroslar'da nefes aldıkları tek yerin Uçansu Şelalesi olduğunu söyledi. Şelaleye her hafta gelmeye çalıştığını ve turist getirdiğini belirten Özdemir, çağlayana en fazla ilgiyi Alman, Hollanda, Belçika, İngiliz, Finlandiya ve İsveçli turistlerin gösterdiğini kaydetti.

CİHAN

Yerli ve yabancı turistler Uçansu Şelalesi'nde dinleniyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×